„W drodze po Cud. 1918-1920”

Mamy w Nisku pierwszy mural! Autorem projektu i wykonawcą jest Arkadiusz Andrejkow. Widnieją na nim podobizny trzech chłopców. Stefana Kościółka, który w wieku 18 lat oddał życie w obronie Lwowa. Mariana Zaremby, który poległ jako 21 latek podczas wojny polsko-bolszewickiej, a także nieco starszego Jana Olechowskiego, który podobnie jak Stefan poświęcił życie w obronie Lwowa. Stefan Kościółek i Marian Zaremba byli uczniami Prywatnego Realnego Gimnazjum w Nisku. W 10. rocznicę odzyskania niepodległości społeczność Gimnazjum upamiętniła ich bohaterstwo poświęcając im pomnik. W 2019 r., z inicjatywy Towarzystwa Ziemi Niżańskiej, obelisk wzbogacił się o dodatkową tablicę, która przypomina o urodzonym w Nisku Janie Olechowskim. Pomnik znajduje się w centrum Niska, tuż obok budynku dawnej oficyny dworskiej, niegdyś siedziby Gimnazjum. Każdy mieszkaniec naszego miasta go kojarzy. Mało kto zna historię osób na nim upamiętnionych. Kamień ma taką naturę, że milczy. Stąd pomysł na mural i animację. Mural umożliwił pokazanie bohaterów a animacja spotkanie z nimi! Z pomocą przyszła technologia rzeczywistości rozszerzonej. Powstała aplikacja, która umożliwia „wywołanie duchów”. Wystarczy podejść do muralu, zeskanować jego fragment a pojawią się przed nami postacie, które głosem zapożyczonym od lektorów opowiedzą o sobie. Warunkiem, który należy spełnić, by odtworzyć animację jest posiadanie telefonu z oprogramowaniem Android, pobranie i zainstalowanie bezpłatnej aplikacji. Aplikacja nazywa się NISKO. TRIP BACK IN TIME. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play w telefonie. Można także skorzystać z szybkiego dostępu za pomocą kodu QR. Szczegółowa instrukcja oraz kod QR znajdują się na tabliczkach informacyjnych na muralu.

Mural i animacja powstały w ramach projektu „W drodze po Cud. 1918-1920”, zrealizowanym przez Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”. Projekt uzyskał wsparcie finansowe ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

 

Ze względu na obostrzenia związane z zagrożeniem epidemicznym nie odbyło się zaplanowane pierwotnie uroczyste odsłonięcie muralu i publiczna prezentacja animacji. Wczoraj, 26 października 2020 r., w gronie przedstawicieli mediów podsumowaliśmy realizację projektu. Zachęcamy do indywidualnych wizyt pod „Pomnik Orląt Lwowskich”, by zapoznać się z bohaterami.

Źródło NCK „SOKÓŁ”