Uwaga na oszustwa przy sprzedaży internetowej

Policjanci ostrzegają przed oszustwami podczas sprzedaży internetowej. Pozornie zainteresowani kupnem przesyłają linki, które przekierowują na fałszywą stronę banku lub firmy kurierskiej, co w efekcie kończy się utratą pieniędzy. Zachowajmy czujność przy wszelkich transakcjach internetowych.

Oszustwa w cyberprzestrzeni przybierają wiele form, a jedną z nich jest oszustwo podczas internetowej sprzedaży towaru. W tym przypadku ofiarami mogą być zarówno sprzedawcy, jak i kupujący. Przestępcy, w trakcie prowadzonej konwersacji na komunikatorze lub mailowo, przesyłają linki pod pozorem ułatwienia płatności lub wysyłki. Po kliknięciu otwiera się fałszywa strona banku lub firmy kurierskiej, a po wpisaniu na niej żądanych danych tracimy pieniądze.

Od początku roku stalowowolska policja odnotowała już kilka takich oszustw. Zwykle osoby tracą od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wczoraj mieszkanka Stalowej Woli straciła 2000 zł. Kobieta na jednym z portali społecznościowych zamieściła ogłoszenie o sprzedaży kurtki. Po jakimś czasie otrzymała na swój komunikator wiadomość od kobiety, która była zainteresowana kupnem towaru. Po doprecyzowaniu szczegółów transakcji kupująca poprosiła o numer telefonu, numer rachunku bankowego i adres e-mail. Na maila został wysłany link, który przekierował pokrzywdzoną na rzekomą stronę firmy kurierskiej, gdzie były zamieszczone informacje o zrealizowanej płatności. Następnie z tej strony zalogowała się na swoją bankowość internetową podając swoje dane logowania. Dopiero po odświeżeniu logowania aplikacji mobilnej zorientowała się, że z jej konta zniknęła kwota 2000 zł,.

Kampanię informacyjną o tego rodzaju oszustwach prowadzą Związek Banków Polskich, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Policja

Apelujemy o zachowanie ostrożności w sieci! Nigdy nie wchodźmy w podejrzane linki, nie podawajmy danych wrażliwych oraz nie instalujmy aplikacji niewiadomego pochodzenia. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna.