Uwaga kierowcy – nowe prawo jazdy ważne przez 15 lat !

Od 4 marca obowiązuje nowy dokument prawa jazdy. Wszyscy nowi kierowcy będą dostawać prawo jazdy z terminem ważności do 15 lat. Wymiana prawa jazdy będzie kosztować każdego kierowcę 100,50 zł.

Termin ważności to nie jedyna wdrożona nowość. Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło zmiany, analogiczne do tych, które 4 lata temu wprowadzono przy dowodach osobistych.  Nowe prawo jazdy nie będzie zawierało adresu zamieszkania, a do wydania prawa jazdy wystarczy adres podany we wniosku.

Procedura, która dotychczas obowiązywała obligowała kierowców w chwili zmiany adresu zamieszkania do wymiany dokumentu w ciągu 30 dni oraz poniesienia kosztu w kwocie 100,50 zł za wydanie nowego prawa jazdy. Wprowadzona zmiana wydaje się być racjonalna.

Warto podkreślić, że wymiana prawa jazdy w związku z wprowadzeniem nowego wzoru nie jest konieczna. Niestety w latach 2028-2033 przeprowadzana będzie obowiązkowa wymiana uprawnień i będzie ona obowiązywała wszystkich. Nowe dokumenty będą wydawane z maksymalnym okresem ważności 15 lat.

 

Angelika Wielgosz