Uczniowie zdobywali pierwsze uprawnienia pod czujnym okiem policjantów

Policjanci z niżańskiej komendy spotkali się z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Tanewskiej. Przeprowadzili tam egzamin na kartę rowerową, do którego przystąpiło kilkudziesięciu uczniów. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiej powtórki podstawowych zasad ruchu drogowego. Po niej rozpoczął się egzamin praktyczny z jazdy na rowerze.

Wczoraj przed południem w Publicznej Szkole Podstawowej w Wólce Tanewskiej blisko 50 uczniów z klas IV-VI przystąpiło do egzaminu na swoje pierwsze uprawnienia do kierowania – czyli kartę rowerową.

Młodzi rowerzyści wcześniej wzięli udział w zajęciach z zakresu przepisów ruchu drogowego, a następnie przystąpili do egzaminu teoretycznego, który wszyscy zaliczyli pomyślnie. Dzięki temu mogli przystąpić do części praktycznej. Początkowo dzieci wzięły udział w krótkich ćwiczeniach, gdzie pod okiem policjantów mogły sprawdzić swoje rowerowe umiejętności, a później przystąpiły do prawdziwego egzaminu, żeby zdobyć swoje pierwsze „małe prawo jazdy”.

Egzamin praktyczny z techniki jazdy jednośladem polegał na prawidłowym pokonaniu toru. Trzeba było wykazać się umiejętnościami korzystania z ronda, ustąpić pierwszeństwa przechodzącym przez przejścia dla pieszych, odpowiednio zareagować na sygnały wydawane przez kierującego ruchem policjanta oraz przejechać „ósemkę”.

Po zakończonym egzaminie, policjanci pogratulowali nowym rowerzystom zaliczenia pierwszego „dorosłego” egzaminu. Podkreślili, że zdobyta dzisiaj karta rowerowa, nie tylko uprawnia do korzystania z dróg, ale też zobowiązuje do dbania o odpowiednie wyposażenie roweru, a przede wszystkim przestrzegania przepisów.

Źródło KPP Nisko