„Trzeźwy poranek” na drogach powiatu niżańskiego

Funkcjonariusze Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nisku, prowadzili działania ”Trzeźwy poranek”. Sprawdzili stan trzeźwości 709 kierowców podróżujących po drogach Niska i powiatu niżańskiego. Na szczęście, nikt nie zdecydował się wsiąść za kierownicę swojego samochodu pod wpływem alkoholu.

Policjanci ruchu drogowego wyposażeni w przenośne urządzenia do badania stanu trzeźwości dziś od rana, na drogach naszego powiatu, prowadzili działania „Trzeźwy poranek”. Celem akcji była poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg i eliminowanie z ruchu tych, którzy stwarzają realne zagrożenia, przede wszystkim nietrzeźwych kierowców.

Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze skontrolowali łącznie 709 kierowców. Na szczęście nikt nie prowadził pojazdu po alkoholu.

Przypominamy kierującym o konsekwencjach jazdy samochodem po alkoholu i zmianach jakie zostały wprowadzone przez ustawodawcę w nowym taryfikatorze, który obowiązuje od 1 stycznia bieżącego roku:

  • Jeżeli podczas policyjnej kontroli drogowej badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykaże pomiędzy 0,2, a 0,5 promila, kierujący pojazdem mechanicznym (np.samochodem) znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny nie mniejszą niż  2,5 tys. zł lub aresztem, a także zakazem prowadzenia pojazdów.
  • Tej samej karze podlega osoba, która znajdując się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny (np. rower), a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
  • Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w punkcie pierwszym (np. rower) podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
  • Jeżeli stężenie alkoholu w organizmie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a przy tym w sytuacji kierowania pojazdem mechanicznym (np. samochodem) jest przestępstwem, za które grozi do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.
  • Jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do lat 5.

Komenda Powiatowa Policji w Nisku apeluje: bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Pamiętajmy, aby za kierownicą zachować rozwagę i zdrowy rozsądek. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może być przyczyną tragedii.

 

Źródło KPP Nisko