Miniony rok obfitował w niezapomniane chwile, które zapisały się na kartach historii mieszkańców. Urząd Stanu Cywilnego w Stalowej Woli podsumował dane za rok 2024, przedstawiając interesujące statystyki dotyczące urodzeń, małżeństw, zgonów oraz wyboru imion dla dzieci.
– Statystyki Urzędu Stanu Cywilnego to coś więcej niż liczby – to zapis ludzkich marzeń, decyzji i emocji. Rok 2024 pokazał, że życie toczy się w nieustannym rytmie, przeplatając radości z chwilami zadumy. W tle tych wydarzeń kryje się piękno codzienności – od narodzin, przez miłość, po pamięć o tych, którzy odeszli – mówi Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.
W 2024 roku na świat przyszło 629 dzieci, których obecność wypełniła domy śmiechem i nadzieją na przyszłość. W trybie zwykłym zarejestrowano 410 maluchów, zaś 219 z nich trafiło do ewidencji w trybie szczególnym, przez transkrypcje.
Tradycja i nowoczesność znalazły wspólny język w wyborach imion dla dzieci. Wśród chłopców prym wiodły Jan i Franciszek, które powtórzyły się po 12 razy. Zaraz za nimi uplasowali się Nikodem i Antoni, nadawane 11 razy. Dziewczynki najczęściej otrzymywały imiona Lena i Pola (po 9 razy). 8 razy pojawiły się: Hanna, Maja i Zofia. Nie zabrakło również unikatowych wyborów, takich jak Olaf, Damian czy Sebastian dla chłopców, a także Marika, Jagoda czy Jowita dla dziewczynek.
Rok 2024 był także czasem miłości i wzajemnych zobowiązań. 231 par powiedziało sobie sakramentalne „tak”. Wśród nich 174 małżeństwa zawarto w trybie zwykłym: 81 ceremonii odbyło się w sali Urzędu Stanu Cywilnego, 6 par wybrało bardziej niekonwencjonalne miejsca poza USC, a 87 nowożeńców postawiło na ślub w obecności duchownego. Dodatkowo, 57 małżeństw zostało wpisanych do rejestru w trybie szczególnym, dzięki transkrypcjom zagranicznych aktów. To dowód na to, że miłość nie zna granic ani narodowości.
Życie, choć piękne, bywa ulotne. W ubiegłym roku pożegnaliśmy 773 osoby. Zgony rejestrowane w trybie zwykłym wyniosły 719 przypadków, a 54 osoby zostały wpisane do ewidencji w trybie szczególnym.
źródło: UM Stalowa Wola