Stalowowolska biblioteka wysoko w zestawieniu „Rzeczpospolitej”

Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli zajęła 23. miejsce w ogólnopolskim rankingu bibliotek opublikowanym właśnie przez dziennik „Rzeczpospolita”. – Chcemy gwarantować wysokiej jakości usługi czytelnicze i kulturalne adresowane do naszych użytkowników, wsłuchujemy się w ich potrzeby, wskazówki, oczekiwania. To sukces nie tylko naszej biblioteki i jej pracowników, ale przede wszystkim naszych czytelników – mówi Ewa Biały, dyrektor stalowowolskiej biblioteki. Przed rokiem, w podobnym rankingu ogólnopolskiego dziennika, MBP sklasyfikowano na 54. pozycji. W tegorocznym, uwzględniono 760 bibliotek z całego kraju.

Jak gazeta oceniała biblioteki? Wysłała ankiety do wszystkich gmin wiejskich, miejsko-wiejskich oraz miast. Ankieta zawierała 26 pytań. – Ocenialiśmy m.in. powierzchnię biblioteki i jej filii w przeliczeniu na 100 mieszkańców oraz średnie zatrudnienie w placówce. Uwzględniliśmy czas pracy biblioteki, księgozbiór w przeliczeniu na 200 mieszkańców, wielkość tego księgozbioru nabytego w ostatnich 10 latach, jako procent całego zbioru i zakupione nowe książki – wyjaśniają organizatorzy rankingu.

Punkty przyznano za dostępne tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Można było je uzyskać za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie. I tu nasza biblioteka też wysoko punktowała.

W ankiecie pytano m.in. o różne formy wypożyczania książek, udostępnianie e-booków, udział biblioteki w ogólnopolskich działaniach promujących czytelnictwo oraz o nagrody i wyróżnienia branżowe, a tych stalowowolska placówka otrzymała kilka w 2018 roku. Do kolejnego rankingu będą brane także te, które spływały w tym roku. Na przykład za zorganizowany w 2019 roku „Tydzień Bibliotek” stalowowolska książnica otrzymała I nagrodę od Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz I nagrodę przyznaną przez Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich  w Rzeszowie.

Ważne było także to czy biblioteka na swoją działalność czy imprezy, jakie organizuje pozyskuje dotacje i środki z zewnątrz. – Ankieta nie była jedynym wyznacznikiem pozycji w rankingu, wykorzystaliśmy również dane z Głównego Urzędu Statystycznego – pisze dziennik.

Ranking pokazuje, że wśród wielu bibliotecznych placówek bardzo mocno trzymają się biblioteki podkarpackie. W pierwszej 25. znalazło się pięć z nich: z Lubaczowa, Boguchwały, Cieszanowa, Kolbuszowej, no i biblioteka ze Stalowej Woli. Zestawienie wygrała biblioteka z Barcina (woj. kujawsko-pomorskie), druga była placówka czytelnicza z Sianowa (woj. zachodniopomorskie), a trzecia książnica z Łomży.

Z rankingu wynika, że co piąty mieszkaniec Stalowej Woli aktywnie pożycza książki – średnio jest ponad 17 sztuk na rok. Ilość pozycji dostępne na każde 1000 mieszkańców to aż 3838 – w tym 40% księgozbioru zostało zakupione już po 2008 roku, a więc są to książki najbardziej atrakcyjne dla czytelników.

Żródło MBP Stalowa Wola