
W poniedziałek, 5 maja, odbyła się sesja Rady Miejskiej w Stalowej Woli, na której Radni przegłosowali uchwałę wyrażającą zgodę na zawarcie porozumienia międzygminnego z Gminą Zaleszany i Gminą Pysznica. Porozumienie to umożliwi wspólne złożenie wniosku o udział w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP), którego celem jest utworzenie jednego z dziewięciu Centrów Kompetencji dla bezzałogowych statków powietrznych (dronów).
Liderem projektu będzie Gmina Stalowa Wola, która we współpracy z sąsiednimi gminami – Zaleszany (gdzie znajduje się lotnisko w Turbi) oraz Pysznica – przygotuje wspólny wniosek do PAŻP. Termin jego złożenia mija 8 maja. Po wstępnej selekcji nastąpi etap składania wniosków właściwych. W przypadku wyboru projektu, na wybranym terenie zostanie zrealizowana nowoczesna infrastruktura, umożliwiająca rozwój usług dronowych.
– Projekt nie wymaga wkładu własnego ze strony gminy. Samorządy jedynie udostępnią teren pod budowę infrastruktury oraz miejsca startu i lądowania dronów – o powierzchni co najmniej 10 na 10 metrów – wyjaśnia Tomasz Miśko I zastępca prezydenta miasta Stalowej Woli.
Celem PAŻP jest utworzenie w dziewięciu lokalizacjach w Polsce zaawansowanych technologicznie ośrodków – tzw. Centrów Kompetencji – wspieranych z Krajowego Planu Odbudowy. Mają one stać się ekosystemami innowacji w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych, wspierając rozwój lokalnych usług i technologii opartych na dronach.
W ramach tych centrów powstaną m.in.:
– infrastruktura umożliwiająca jednoczesne i bezpieczne loty wielu dronów,
– systemy monitoringu i koordynacji ruchu powietrznego,
– dokładne dane meteorologiczne i topograficzne,
– miejsca awaryjnego lądowania oraz naziemna infrastruktura śledząca.
W wybranych lokalizacjach pojawią się również specjalistyczne ośrodki szkoleniowe, w których piloci będą doskonalić swoje umiejętności, przedsiębiorcy testować nowe produkty i usługi, a urzędnicy oraz mieszkańcy zdobędą nową wiedzę w zakresie obsługi i zastosowań dronów.
– Wygrana w konkursie otworzy przed gminami nowe perspektywy gospodarcze, w tym rozwój rynku usług dronowych na potrzeby mieszkańców, powstanie nowych miejsc pracy oraz nawiązanie partnerstw z biznesem – podkreślają przedstawiciele PAŻP.
Przy ocenie zgłoszeń brane będą pod uwagę takie czynniki jak dostępność przestrzeni powietrznej, gęstość zaludnienia, wielkość zgłoszonego obszaru oraz potencjał gospodarczy regionu.