Senior uchroniony przed utratą oszczędności

79-latek padł ofiarą oszustów, którzy podszywali się pod maklerów giełdowych i nakłonili go do zainwestowania pieniędzy. Dzięki czujności i zdecydowanej postawie pracowników poczty senior stracił niecałe 450 złotych, a mógł ponad 50 tysięcy. Ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozwagi przy tego typu transakcjach.

Dyżurny stalowowolskiej jednostki został powiadomiony przez pracowników poczty, że w ich placówce znajduje się mężczyzna, który może być ofiarą oszustwa. Na miejsce udali się policjanci wydziału kryminalnego.

W rozmowie z pracownikami poczty policjanci ustalili, że do placówki przyszedł straszy mężczyzna, który chciał zlecić szybki przelew na kwotę 8 tysięcy złotych. Dzień wcześniej ten sam senior zlecił przelew w kwocie 43 tysięcy złotych na wskazane przez niego dane. Zachowanie mężczyzny wzbudziło podejrzenie pracowników urzędu, którzy powiadomili policję i zablokowali środki pieniężne.

Funkcjonariusze podjęli rozmowę z 79-latkiem. Mężczyzna zachowywał się nerwowo, twierdził że musi pilnie przelać pieniądze swojemu maklerowi, który robi w jego imieniu inwestycje na giełdzie. Senior nie przyjmował do wiadomości, że najprawdopodobniej padł ofiarą oszustów. Dopiero po dłuższej rozmowie z policjantami i pracownikami poczty, i opisaniu przez nich metod działania oszustów senior przyznał, że został zmanipulowany.

79-latek oświadczył, że kilka tygodni temu na stronie internetowej znalazł ogłoszenie odnośnie inwestycji. Po podaniu swojego numeru telefonu, kilka dni później skontaktowała się z nim kobieta, rzekoma pracownica firmy inwestycyjnej. Rozmówczyni podała, że warunkiem gry na giełdzie jest wpłacenie kwoty 443 złotych. Mężczyzna przystał na ten warunek i przelał pieniądze na wskazane przez kobietę konto. Rzekome zyski i stan swojego konta sprawdzał przez stronę internetową wskazaną przez oszusta. Po jakimś czasie senior został poproszony o przekazanie pieniędzy szybkim przelewem pocztowym w kwocie 43 tysięcy złotych, a kolejnego dnia o przekazanie kwoty 8 tysięcy złotych.

Tylko zdecydowane działanie pracowników poczty uchroniło seniora przed utratą ponad 50 tysięcy złotych. Bank zablokował przelew, który mężczyzna zlecił.

Apelujemy o zachowanie rozwagi przy tego typu transakcjach. Zanim zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkimi zasadami, jakie dotyczą tego typu działań. Nie należy wierzyć we wszystkie zapewnienia osoby, która proponuje nam zyski. Nie należy ulegać presji i działać pod wpływem chwili. Nigdy nie klikajmy w nieznane linki i nie instalujmy na urządzeniach aplikacji, których nie znamy.