W Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” oraz w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji została wprowadzona usługa dostępowa w postaci dwóch stanowisk z interaktywnymi kioskami dla osób ze szczególnymi potrzebami zagrożonymi wykluczeniami społecznymi. Interaktywne kioski dzięki technicznej specyfikacji, niwelują ograniczenia w dostępie do oferty kulturalnej osobom z niepełnosprawnościami.
Zakupiony sprzęt to rodzaj narzędzia multimedialnego, służący poprawie dostępności i komunikacji. Składa się z ekranu dotykowego, obudowy, wgranego oprogramowania oraz urządzeń peryferyjnych tj. słuchawki. Przyciski fizyczne wyposażone są w alfabet Braille’a. Istnieje również możliwość powiększenia czcionki, wprowadzenia większego kontrastu. Możliwa jest również opcja odczytywania tekstu. Syntezowanie tekstu na mowę jest zrozumiałe i czytelne. Ważnym aspektem jest to, że obsługa kiosku jest łatwa i intuicyjna.
Dzięki takiemu rozwiązaniu w sposób łatwy i szybki, zarówno osoby niewidome i niedowidzące, jak i całkowicie sprawne, mogą zapoznać się z propozycjami kulturalnymi naszych placówek.
Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu “Konwersja cyfrowa domów kultury” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
Stanowisko komputerowe w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji w Nisku
Stanowisko komputerowe w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”
Źródło NCK „SOKÓŁ”