22 stycznia 2023
zapisy online
Kontynuujemy poznawanie regionu lasowiackiego. Tym razem pieszo wyruszymy do miejsca zwanego Powstańczy Obóz. Data rajdu jest symboliczna, a zarazem nieprzypadkowa – 22 stycznia, czyli 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.
Kazimierz Jańczyk w opracowaniu „Ślady Powstania Styczniowego 1863 r. w regionie Dolnosańskim. Powstańcze obozy, pomniki i krzyże” pisze:
„Śladami Powstania Styczniowego są dziś jedynie pomniki, krzyże pamiątkowe, oraz nazwy miejsc sugerujące niewątpliwy związek z działaniami militarnymi lat 1863-64. Jednym z takich miejsc znajdujących się na terenie należącym dziś do Stalowej jest niewątpliwie Powstańczy Obóz. Nazwa ta odnosi się do pewnego zalesionego obszaru położonego w paśmie wzgórza zwanego Wrótnią Górą. Nazwę tę można znaleźć zarówno na mapach wojskowych z okresu II wojny światowej, jak też na mapach powojennych. Jest to obszar leżący na styku lasów pławskich i grębowskich, w kierunku zachodnim od tzw. Ciemnego Kątu. Mieszkańcy Jamnicy z kolei nazywali to miejsce „Czernią Górką”. Funkcjonowało tam przez cały okres walk lat 1863-64 obozowisko powstańcze”.
Trasa rajdu jest wyjątkowa. Po pierwsze, wiedzie do urokliwego miejsca Puszczy Sandomierskiej, zlokalizowanego jeszcze w granicach Stalowej Woli. Po drugie, nazwa Powstańczy Obóz niesie w sobie lokalną pamięć i tradycję wpisane w historię narodową. Po trzecie, rajd przebiega przez obszar wojskowy, na co dzień dla nas niedostępny. Specjalnie na czas rajdu organizatorzy uzyskali zgodę na wstęp i przemarsz przez ten teren. Należą się tu specjalne podziękowania dowództwu Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych – Dęba im. płk Jana Szypowskiego „Leśnik” oraz Nadleśnictwu Rozwadów za bardzo dobrą współpracę podczas przygotowywań do naszego wspólnego wydarzenia. W rajdzie wezmą udział również żołnierze Garnizonu Nisko.
Nazwy „Wrótnia Góra” czy też „Czernia Górka”, pojawiające się na trasie rajdu, rzeczywiście robią różnicę w ukształtowaniu terenu i stanowią pewne wyzwanie fizyczne. Również piaskowe podłoże przemarszu wymaga dobrej kondycji oraz odpowiedniego obuwia.
Poniesiony wysiłek będzie można jednak zrekompensować kalorycznym posiłkiem w postaci żołnierskiej grochówki przygotowanej przez kucharza wojskowego z Garnizonu Nisko.
Aby wziąć udział w rajdzie należy zapoznać się z jego regulaminem oraz dokonać zapisu poprzez formularz Google.
Ilość miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń.
Rajd przewidziany jest dla osób od 10 roku życia.
Zapraszamy!
Regulamin: Pieszy Rajd 22 01 2023
Zapisy: FORMULARZ ELEKTRONICZNY
Śladami powstańców styczniowych
RAJD PIESZY
Długość trasy – około 12 km
22 stycznia 2023 / niedziela
9.45 – zbiórka przy Ambulatorium (ul. Kwiatkowskiego 2); potwierdzenie uczestnictwa w wydarzeniu
10.00 – przemarsz na Ciemny Kąt
10.15 – spotkanie z regionalistą Kazimierzem Jańczykiem, autorem artykułu pt. „Ślady Powstania Styczniowego 1863 r. w regionie Dolnosańskim. Powstańcze obozy, pomniki i krzyże”
10.30 – 14.00 – przemarsz trasą rajdu
ok.14.00 – odpoczynek przy ognisku na terenie obiektu turystycznego „Grzybek” na Ciemnym Kącie, ciepły posiłek dla uczestników rajdu
ok.15.30 – zakończenie rajdu przy Ambulatorium (ul. Kwiatkowskiego 2)
Źródło: MDK Stalowa Wola