PREMIEROWY POKAZ FILMU ANIMOWANEGO „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto”

W ubiegły piątek, 14.06.2021 r., w sali kinowej Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nisku odbył się premierowy pokaz filmu animowanego „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto”. Film powstał w technice animacji poklatkowej. Przedstawia historię miejscowości – od najdawniejszych czasów do czasu uzyskania przez Nisko praw miejskich. Zgodnie z założeniami stanie się elementem oferty edukacyjnej Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji. Reżyserem, scenarzystą, scenografem, twórcą postaci oraz montażystą filmu jest znakomita niżańska artystka Paulina Kara. Obraz muzycznie zilustrował Tomasz Kara – Sajek. Rolę narratora pełni w filmie Zuzanna Żbik. Konsultantem historycznym był Tomasz Żbik.

Podczas piątkowego wydarzenia zaprezentowano także pocztówki z cyklu „Nowe miasto w starej szacie”, zaprojektowane przez niżańskiego artystę fotografa Rafała Marchuta oraz przedstawiono ilustracje do podręcznika dla najmłodszych „Czy wiecie, że…”, który niebawem ukaże się nakładem wydawnictwa NCK „Sokół”. Autorką ilustracji do opowieści o dawnym Nisku jest fenomenalna artystka z niżańskim rodowodem – Magdalena Kara – Sajek. Tekst do wydawnictwa opracowali Karolina Kutyła i Ryszard Zemła, rolę konsultanta przyjął Janusz Ogiński.

Spotkanie było okazją, by podziękować wszystkim twórcom za współpracę przy realizacji projektu.

Film, podręcznik oraz pocztówki to inicjatywy Niżańskiego Stowarzyszenia dla Kultury i Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” realizowane w ramach projektu „DZIEJE MIASTA W PIĘCIU ODSŁONACH”. Projekt jest finansowany w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach Projektu Grantowego pt. Wsparcie inicjatyw związanych z lokalnym dziedzictwem kulturowym i historycznym, realizowanym przez Lokalną Grupę Działania  Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”. 

 Film „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto” będzie można obejrzeć w przestrzeni Parku Miejskiego w dniu 25 czerwca 2021 r. o godz. 20.30.

GALERIA ZDJĘĆ Z PREMIERY FILMU  „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto”

Źródło NCK „SOKÓŁ”