1 sierpnia przypada 80-ta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli można obejrzeć można wystawę poświęconą temu dramatycznemu wydarzeniu. Na ilustracjach odnajdziemy m.in. najmłodszą uczestniczkę powstańczego zrywu. To 8- letnia wówczas dziewczynka z czerwoną kokardą: Róża Maria Goździewska.
Dzięki fotografii wykonanej przez Eugeniusza Lokajskiego „Brok”, to jedna z najbardziej dziś znanych sanitariuszek warszawskiego zrywu. Urodziła się 31 marca 1936 r., a więc w dniu wybuchu Powstania miała osiem lat. Równo rok wcześniej gestapowcy zabili jej ojca. Przez większość powstańczych dni pracowała w szpitalu polowym przy Moniuszki 11. Służyła pomocą swojej kilkunastoletniej kuzynce, pielęgniarce tegoż szpitala, ale przede wszystkim niosła pomoc duchową rannym powstańcom. Przeżyła Powstanie, po wojnie ukończyła Gimnazjum Urszulanek i Politechnikę Śląską. W 1958 r. wyemigrowała do Francji, gdzie wyszła za mąż i urodziła dwoje dzieci.
Na fotografiach zobaczyć można także tych, którzy podczas powstania zhańbili się. Tak jak Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa (RONA) – kolaboracyjna formacja zbrojna złożona z Rosjan w służbie niemieckiej. 3 sierpnia 1944 r. dowództwo niemieckie skierowało do Warszawy 1700 nieżonatych żołnierzy tej formacji. Rosjanie, głównie dezerterzy z armii bolszewickiej, wsławili się wyjątkowym okrucieństwem wobec cywilnej ludności Ochoty. Podczas walk, z rąk bohaterskich Polaków, zginęła połowa tej bandyckiej formacji.
Na bibliotecznej wystawie, która ulokowane jest przy wejściu Biblioteki Głównej, oprócz wspominkowych fotografii znajdziemy także liczne publikacje, jakimi dysponuje stalowowolska biblioteka na temat Powstania Warszawskiego. Oczywiście będą one do dyspozycji czytelników, tuż po zakończeniu ekspozycji, a będzie można obejrzeć ją do końca sierpnia.