Od 1 października tego roku będzie można składać wnioski o nowe świadczenia dla rodzin z programu Aktywny Rodzic. Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła pisma do osób, które już pobierają świadczenia na dzieci. W pismach ZUS informuje o nowym programie.
Pisma można odebrać i przeczytać na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Więcej o akcji informuje Wojciech Dyląg – regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim:
Jak przypomina rzecznik, od 1 października 2024 r. ruszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Program ma ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS od 1 października 2024 r.
Program obejmuje świadczenia:
– aktywni rodzice w pracy – nowe świadczenie,
– aktywnie w żłobku – zastąpi dofinansowanie do żłobka,
– aktywnie w domu – zastąpi rodzinny kapitał opiekuńczy.
Świadczenia z programu Aktywny Rodzic przysługują bez względu na dochód rodziny i nie podlegają egzekucji administracyjnej i komorniczej. Od świadczeń nie pobiera się zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składek na ubezpieczenia społeczne ani składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Świadczenia z programu Aktywny Rodzic przysługują zamieszkałym w Polsce:
– obywatelom polskim,
– obywatelom UE/EFTA oraz Wielkiej Brytanii
– pozostałym cudzoziemcom, o ile spełniają warunek legalnego pobytu w Polsce na podstawie karty pobytu z dostępem do rynku pracy albo na podstawie innego dokumentu potwierdzającego legalny pobyt i dostęp do rynku pracy.
Ważne!
Świadczenia aktywni rodzice w pracy i aktywnie w domu nie przysługują obywatelom Ukrainy którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi.
Świadczenie aktywnie w żłobku przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w
związku z działaniami wojennymi, jeżeli przebywali legalnie w Polsce jako osoby ze statusem „UKR” nieprzerwanie przez okres co najmniej 365 dni. Dotyczy to również dziecka obywatela Ukrainy, które ma status „UKR”.
Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej.