Pijany uczył się jeździć. Zatrzymali go policjanci

W minioną sobotę policjanci ruchu drogowego z niżańskiej komendy przerwali naukę jazdy kierującemu toyotą. Okazało się, że 30-letni kursant miał blisko promil alkoholu w organizmie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mężczyźnie może grozić kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

W ubiegłą sobotę po godz. 7, w miejscowości Zarzecze, patrol ruchu drogowego z niżańskiej komendy zatrzymał do kontroli pojazd nauki jazdy. W trakcie czynności policjanci wyczuli alkohol od 30-letniego kursanta. Badanie wskazało u niego blisko promil alkoholu w organizmie.

Policjanci uniemożliwili dalszą naukę jazdy 30-letniemu mieszkańcowi powiatu janowskiego. Zamiast przygotowywać się do egzaminu, zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi liczyć się teraz z odpowiedzialnością za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy!

Stan po użyciu alkoholu: zgodnie z przepisami prawa, stan w którym stężenie alkoholu we krwi osoby kierującej pojazdem wynosi między 0,2 a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza), nazywamy stanem po użyciu alkoholu.

Stan nietrzeźwości: zachodzi w  przypadku stężenia wyższego niż 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza)

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu grozi:

  1. grzywna nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł) lub areszt do 30 dni;
  2. zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
  3. 10 punktów karnych

Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi:

  1. grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia do lat 2
  2. zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat;
  3. kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł
  4. 10 punktów karnych

Źródło KPP Nisko