Oddaj książkę, nie zapłacisz kary

Zalegasz z oddaniem książek do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli, a kara za przetrzymanie sięga już kilkudziesięciu lub kilkuset złotych? Jeśli zwrócisz lektury pomiędzy 2 a 31 października, będziesz mógł je oddać bez ponoszenia finansowych kar.

Biblioteka ogłasza „abolicję” dla zapominalskich i we wspomnianym terminie, jeśli oddamy przetrzymane książki możemy również liczyć na anulowanie pocztowych kosztów upomnień oraz monitów, jakie ponosiła biblioteka. Potem MBP może sięgnąć po restrykcyjne środki, w stosunku do tych, którzy przetrzymują książki latami.

Co jednak jeśli książka nam się zapodziała, zgubiliśmy ją albo uległa zniszczeniu? To nie jest problemem. Wystarczy przynieść do Miejskiej Biblioteki Publicznej inną ciekawą książkę, co ważne – o podobnej wartości, jak ta, którą wypożyczyliśmy i zapomnieliśmy, gdzie ją odłożyliśmy.

Wyjątkowo zapominalscy czytelnicy zamiast wypożyczenia książki na 35 dni, jak zakłada biblioteczny regulamin, nie rozstają się z nimi nawet przez kilka lat. Dochodzi do kuriozalnych sytuacji, w których kwota kary za przetrzymanie przewyższa wielokrotnie wartość nieoddanych książek. Abolicja będzie trwała przez cztery tygodnie i dotyczy książek pożyczonych w Bibliotece Głównej jak i we wszystkich filiach. Jeśli zdarzyło się tak, że zagubiliśmy książkę, nie możemy nigdzie jej znaleźć, podejdźmy do biblioteki, uzgodnijmy z pracownikami MBP, jaką możemy przynieść w zamian – mówi Beata Życzyńska, dyrektor MBP.

Przypomnijmy, że każdy z czytelników może pożyczyć książkę na 35 dni, maksymalnie 5 sztuk w każdej agendzie. Jednak telefonicznie, osobiście czy przez Internet, w prosty sposób okres wypożyczenia można prolongować na kolejne dwa tygodnie i to aż dwa razy. Czyli okres wypożyczenia z 35 dni możemy wydłużyć maksymalnie do 63 dni. Dopiero po tym terminie, jeśli nie zwrócimy książek, od każdej z nich naliczana jest kara. Wynosi 25 groszy za książkę za każdy tydzień lub nawet złotówkę za każdy dzień w przypadku przetrzymania książki z Czytelni. Przetrzymanie audiobooka to koszt 50 groszy od sztuki za tydzień.