Niżański policjant uhonorowany odznaką im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja

W dniu 20 lipca br w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji st. sierż Marcin Malinowski służący w Zespole Patrolowo-interwencyjnym w Komendzie Powiatowej Policji w Nisku otrzymał odznakę im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenie wręczył szef MSWiA minister Mariusz Kamiński. Ze słowami podziękowania dla funkcjonariuszy zwrócił się również Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk.

Przypomnijmy – 23 grudnia ubiegłego roku patrol, w składzie którego był st. sierż. Marcin Malinowski, dotarł jako pierwszy na miejsce pożaru domu jednorodzinnego w Nisku. St. sierż. Marcin Malinowski narażając własne życie i zdrowie wszedł do środka płonącego budynku, skąd wyprowadził zdezorientowaną kobietę. W domu było duże zadymienie, jednak policjant raz jeszcze sprawdził wnętrze, upewniając się, że nie ma tam innych osób. W jednym z palących się pomieszczeń zauważył butlę gazową, którą wyniósł na zewnątrz i położył w bezpiecznym miejscu. St. sierż. Marcin Malinowski dzięki natychmiastowej reakcji, zdecydowanemu działaniu i opanowaniu przyczynił się do uratowania zdrowia i życia ludzkiego oraz znacznego zmniejszenia strat powstałych w wyniku pożaru domu jednorodzinnego.

Odznaka imienia podkom. Policji Andrzeja Struja ustanowiona została 10 lutego 2021 roku zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, dla uczczenia pamięci tragicznie zmarłego w dniu 10 lutego 2010 roku podkomisarza Policji Andrzeja Struja, który zginął od ciosów nożem na warszawskiej Woli, po tym jak będac na urlopie interweniował wobec huliganów, którzy na oczach pasażerów demolowali tramwaj.

Odznaka nadawana zostaje funkcjonariuszom Policji za podjęcie czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia, z narażeniem własnego życia lub zdrowia, a także policjantom, którzy w czasie służby podjęli czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Uroczystość wręczenia odznak im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja.

Źródło KPP Nisko