
Hulajnoga to wygodny środek transportu, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z niej z rozwagą. Do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem kierującego hulajnogą elektryczną doszło wczoraj w Nisku. 14-latek, prawdopodobnie nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się ze skodą. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Apelujemy o ostrożność!
Wczoraj, dyżurny niżańskiej jednostki otrzymał informację o zdarzeniu drogowym z udziałem nastolatka poruszającego się hulajnogą elektryczną oraz pojazdu osobowego.
Z ustaleń interweniujących na miejscu funkcjonariuszy wynika, że 14-letni kierowca jednośladu prawdopodobnie nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył sie ze skodą. W trakcie prowadzonych czynności, policjanci sprawdzili stan trzeźwości uczestników zdarzenia. 28-letni kierowca skody był trzeźwy. Wynik badania 14-letniego kierowcy hulajnogi wskazał stan po użyciu alkoholu. W wyniku tego zdarzenia, kierujący jednośladem doznał niegroźnych obrażeń i jeszcze tego samego dnia został wypisany ze szpitala do domu.
O konsekwencjach jakie poniesie nastolatek zadecyduje sąd rodzinny.
Funkcjonariusze apelują, że hulajnoga elektryczna to nie zabawka! To pojazd, który wymaga ostrożności i znajomości zasad ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zaczyna się od świadomości, a my przypominamy obowiązujące przepisy związane z hulajnogą elektryczną.
Bezpieczna jazda hulajnogą elektryczną – o czym należy pamiętać?
Hulajnoga elektryczna: obowiązki
- Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
- Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
- Przypominamy wszystkim użytkownikom hulajnóg elektrycznych o jazdę w kasku, ponieważ uderzenia głowy są częstym powodem obrażeń przy wypadkach. Kask może uratować życie!
Hulajnoga elektryczna – uprawnienia
- Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Hulajnoga elektryczna – dzieci
- Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Hulajnoga elektryczna – zakazy
- Przepisy zabraniają kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu
- Przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów
- Ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów
Apelujemy o trzeźwość, rozwagę i stosowanie się do przepisów obowiązujących na drodze podczas kierowania jednośladami !