Mieszkaniec Niska nie dał się oszukać „na węgiel”

Przestępcy nawet przez chwilę nie próżnują. Oszustwa, to dla nich najłatwiejszy sposób na „zarobienie” pieniędzy. Na szczęście, 90-latek z Niska, wykazał się czujnością i nie dał się oszukać przestępcy. Oszust, podszywając się za pracownika urzędu, przyszedł do seniora po pieniądze za rzekomo zamówiony węgiel.

Niewątpliwie w ostatnim czasie węgiel stał się towarem deficytowym i atrakcyjnym obszarem do działalności nieuczciwych sprzedawców. Okazuje się, że fakt ten wykorzystują także oszuści, którzy wręcz żerują na ludzkiej nieświadomości. Wszystko dla chęci szybkiego, ale niezgodne z prawem wzbogacenia się.

W miniony poniedziałek, przed południem, do drzwi jednego z mieszkańców Niska zapukał mężczyzna. Podał się za pracownika urzędu i zażądał od seniora ponad 4 tysiące złotych za węgiel, który miał mu wkrótce zostać przywieziony na jego posesję. Zdezorientowany gospodarz oświadczył, że nie ma w domu żadnej gotówki i nie przypomina sobie, aby składał zamówienie. Tym stwierdzeniem senior odstraszył swojego rozmówcę. Kiedy nieznajomy opuścił posesję 90-letniego mieszkańca Niska, ten natychmiast skontaktował się z rodziną, która o tym fakcie powiadomiła Policję. Jak się okazało seniora najprawdopodobniej odwiedził oszust. Dzięki czujności, starszy mężczyzna nie padł ofiara przestępcy i nie stracił kilku tysięcy złotych. Do podobnej sytuacji doszło kilka dni wcześniej, na terenie Rudnika nad Sanem.

 Policja przypomina !

  • Nie wierzmy we wszystko co przeczytamy! Super oferta, zaniżona cena – to sygnały, które mogą świadczyć, że mamy do czynienia z oszustwem. Sprawdzajmy dokładnie każdą taką ofertę.
  • Korzystajmy ze sprawdzonych portali sprzedażowych.
  • Nie warto wierzyć w każde ogłoszenie zamieszczane w popularnych serwisach internetowych. Część z nich jest tworzona przez oszustów chcących w szybki sposób wzbogacić się naszym kosztem.
  • Należy dokładnie sprawdzić ofertę i wiarygodność firmy, przeczytać opinie, sprawdzić oficjalną stronę internetową, skontaktować się z pracownikiem.
  • Oszuści tworzą kopie stron internetowych firm zajmujących się sprzedażą opału. Należy dokładnie przyglądnąć się adresowi strony, ponieważ bardzo często w nazwie domeny znajduje się literówka albo przekręcona czy niepełna nazwa firmy. Najlepiej samodzielnie wpisać adres w oknie przeglądarki, ponieważ w ten sposób unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające firmy.
  • Opłacając zamówienie najlepiej korzystać z opcji zapłaty przy odbiorze, a jeśli dostępna jest tylko opłata online, należy zwrócić uwagę, czy połączenie internetowe do bankowości mobilnej jest bezpieczne.
  • Nie należy odpowiadać również na tzw. super oferty przesyłane SMS-em lub e-mailem. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy znajdujących się w takich wiadomościach linków, nie pobierajmy też załączników.

Przestrzegamy przed super okazjami przy zakupie opału. Uważajmy też na tzw. okazje i promocje, które mogą się okazać kolejnym chwytem oszustów. Nie daj się oszukać!

Źródło KPP Nisko