Kredyt hipoteczny szansą na własne „M”

Coraz więcej Polaków nabywa własne nieruchomości, natomiast w tym celu oczekują zewnętrznego, finansowego wsparcia. Nadal nie stać nas na mieszkanie za gotówkę. Pamiętajmy, że tylko połowa polskiego społeczeństwa generuje jakiekolwiek oszczędności, a przeważnie są one wartości dwukrotnej pensji.

 

To zbyt mało, by kupić własne „M”, dlatego tak ogromną popularnością cieszy się kredyt hipoteczny (sprawdź i porównaj wszystkie oferty banków na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne ). Na jakich warunkach można go zaciągnąć i kto w ogóle może ubiegać się o tego rodzaju zobowiązanie? Jak działają współczesne banki w tym zakresie? Wszelkie informacje można znaleźć w poniższym artykule.

 

Kredyt hipoteczny – warunki oferowane przez banki

 

Na początku trzeba zaznaczyć, że kredyt hipoteczny jest jednym ze zobowiązań o wysokiej wartości. Zaciąga się go średnio na 350 tysięcy złotych. Długi jest również okres współpracy z bankiem, bo to nawet 30 lat. Właśnie dlatego eksperci rynku finansowego potwierdzają, że kredyt na mieszkanie jest zobowiązaniem o wysokim ryzyku kredytowym, a więc wiąże się z ryzykiem niewypłacalności potencjalnych kredytobiorców. To zresztą dlatego na tego rodzaju finansowe wsparcie nakładanych jest szereg specjalnych warunków i ograniczeń. Mowa to nie tylko o tych, które muszą być zgodne z przepisami polskiego prawa, ale także o normach, jakie nakłada Unia Europejska na kredyt hipoteczny. Wszystko po to, by zabezpieczyć interesy kredytobiorców, ale również samych banków.

Należy wspomnieć, że kredyt mieszkaniowy to jeden z nielicznych, co do którego zachodzi obowiązek dodatkowych zabezpieczeń. Wymagany jest na przykład wkład własny, który dzisiaj wynosi już 20%. Co więcej, zabezpieczenie stanowi też wpis do hipoteki w księdze wieczystej. Dopiero spełnienie tych warunków pozwala otrzymać kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową albo tą zmienną – to już decyzja, którą podejmuje sam klient instytucji bankowej.

Bank wymaga też odpowiedniej zdolności kredytowej. Weryfikuje więc raport BIK i KRD, sprawdza zarobki potencjalnego klienta, jego wpływy na konto, historię kredytową czy inne, comiesięczne koszty. Dopiero wtedy jest w stanie oszacować wypłacalność kredytobiorcy.

 

Kredyt hipoteczny – na co liczą Polacy?

 

Polacy zdają sobie sprawę, że kredyt hipoteczny to największe zobowiązanie kredytowe, jakie zaciągają w życiu. To dlatego liczą na atrakcyjne warunki takiego zobowiązania. Przede wszystkim zwracają uwagę na oprocentowanie, wysokość raty i czas współpracy z instytucją bankową. Chcąc czuć się bezpiecznie, biorą kredyt w polskiej walucie, a obiektem ich największego zainteresowania jest kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Dzięki temu mogą oszacować całkowite koszty, jakie będą musieli ponieść w całym okresie współpracy z wybranym bankiem. Wiedzą też, że kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu nie zachwieje ich domowym budżetem, co wartość comiesięcznej raty będzie im doskonale znana.

Pamiętajmy, że każdy kredyt hipoteczny jest inny, a warunki zależą od licznych zmiennych. Liczy się wartość i rodzaj nabywanej nieruchomości, zdolność kredytowa czy bieżąca sytuacja na rynku tego typu usług. Każde takie zobowiązanie jest dosłownie „szyte na miarę” indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości spłaty. Co więcej, wszelkie warunki kredytowe udaje się korzystnie negocjować.

Każdy bank realizuje w miarę możliwości własną politykę kredytową i przy uwzględnieniu przepisów prawa bankowego oraz standardów europejskich może oferować swoim potencjalnym klientom inne warunki współpracy. To właśnie dlatego przez wnioskowaniem o kredyt hipoteczny w banku warto poznać co najmniej kilka, konkurencyjnych względem siebie propozycji.

 

Kredyt hipoteczny – jak znaleźć najlepszy?

 

Świetnie sprawdzają się rankingi kredytowe. To zestawienia, które porównują kluczowe dla atrakcyjności i opłacalności danego zobowiązania czynniki. Dzięki temu udaje się wybrać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny. Stałe oprocentowanie, marża, wysokość raty, czas współpracy, odsetki, prowizje, konieczność nabywania ubezpieczenia czy innych produktów danej instytucji bankowej, to tylko niektóre z parametrów. Liczą się też warianty, zgodnie z którymi bank ocenia zdolność kredytową. Istotne są warunki i forma dalszej współpracy i kontaktów z obsługą klienta. Pamiętajmy, że kredyt mieszkaniowy jest zaciągany na wiele lat, takie kryteria są równie ważne.

Jednocześnie należy uwzględnić, że ogromna konkurencja, jaka panuje na rynku usług kredytowych wymusza na samych bankach oferowanie coraz lepszych propozycji współpracy w ramach udzielanych kredytów hipotecznych. To również sprawia, że te są dzisiaj tak chętnie nabywane. Weźmy również pod uwagę, że polskie społeczeństwo się wzbogaca, po prostu stać nas na regulowanie comiesięcznych rat. Nie ma wątpliwości, że kredyt hipoteczny to jedna z lepszych opcji na otrzymanie finansowego wsparcia z zewnątrz.