Komu przeszkadzają spacerujące psy ? Fala otruć czworonogów

Czy mieszkańcom przeszkadzają psy? Podobnie jak portal www.stalowemiasto.pl zauważyliśmy post na portalu społecznościowym zamieszczony przez “Przytulisko Psia Przystań”. Treść komunikatu jest następująca :

“UWAGA !!!!!!! STALOWA WOLA BŁONIA ……….. W TYM TYGODNIU NA SKUTEK ZATRUCIA TRUTKĄ NA SZCZURY WYSYPANĄ CELOWO ZARÓWNO NA WALE JAK I CAŁYM TERENIE BŁONI STRACIŁO ŻYCIE 3 PSIAKI !!!!!!!!!! UWAŻAJCIE PROSIMY !!!!!!!! ”

Czy naszym mieszkańcom przeszkadzają spacerujące psiaki? Najwidoczniej tak. Najprawdopodobniej problem ten trwa już od jakiegoś czasu…

Nawet niewielka ilość trutki może doprowadzić do śmierci czworonoga. Smak rodentycydów jest dla psów atrakcyjny. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun zwierzęcia zrobił wszystko, by nie dopuścić do kontaktu psa z trucizną. Objawy występują od trzech do czterech dni po zjedzeniu trutki, niezależnie od wielkości psa.

A co w sytuacji gdy nasz czteronożny przyjaciel połakomi się na trutkę ?Jeśli pies spożył jąw ciągu ostatnich dwóch godzin, to lekarz weterynarii będzie wywoływać wymioty wodą utlenioną. Weterynarz może również podać zwierzęciu węgiel aktywowany, który wchłonie truciznę i zmniejszy ilość toksyn uwalnianych do krwiobiegu. Jeśli minęło zbyt dużo czasu, wtedy wymioty nie mogą być wywoływane.

Możliwe objawy zatrucia trutką na szczury :

  • Zielone lub niebieskie stolce.
  • Pies może krwawić z nosa, dziąseł lub odbytu. Natomiast krwawienie z płuc może powodować kaszel.
  • Krew w moczu i stolcu.
  • Nagromadzenie płynu w jamie otrzewnej (wodobrzusze).
  • Mogą pojawić się siniaki i małe czerwone plamki (wybroczyny), które wskazują na krwawienie pod skórą i na błonach śluzowych.
  • Pies może być nerwowy, niespokojny, lękliwy. Ponadto trucizna może doprowadzić do upośledzenia ruchów, paraliżu, drżenia mięśni i drgawek.
  • Wymioty, biegunka lub zaparcia, utrata apetytu, letarg, osłabienie.
  • Jeśli trucizna zaatakuje nerki, może występować pragnienie i zwiększone oddawanie moczu.

W naszym mieście już 3 psiaki straciły życie przez osoby, które zapewne umyślnie rozrzucają trutkę na szczury. Wszyscy właściciele czworonogów powinni wybrać się na spacer w zaufane miejsce i tymczasowo omijać stalowowolskie błonia. Jeśli pies zjadł już trutkę na szczury, to pamiętajmy, że najważniejszą rolę odgrywa tutaj czas. Jeśli masz podejrzenia, że twój pupil spożył trującą substancję, niezwłocznie udaj się z nim do lekarza weterynarii.