Już niebawem w Stalowej Woli ruszą recyklomaty

Na terenie Stalowej Woli pojawiły się recyklomaty. To maszyny do  zautomatyzowanego zbierania, sortowania i obsługi zwrotu zużytych opakowań po napojach.

Recyklomaty będą przyjmowały butelki plastikowe typu PET o pojemnościach od 0,25 l do 2,5 l oraz puszki aluminiowe typu ALU o pojemności od 0,25 l do 0,5 l. Aktualnie trwa odbiór techniczny zamontowanych maszyn.

Recyklomaty stanęły przy Hali Targowej, Szkole Podstawowej nr 12 i w okolicach Wodnego placu Zabaw.

Zamontowane recyklomaty będą dostosowane do pracy w warunkach zewnętrznych, wyposażone w kolorowy ekran LED oraz interfejs umożliwiający interakcję z użytkownikiem. Ponadto maszyny posiadać będą wewnętrzny skaner kodów kreskowych, rozpoznający typ opakowania i system rozpoznawania wagi opakowania.

W Europie recyklomaty są dobrze znane między innymi w Danii, Szwecji czy w Niemczech. Nie ma się co dziwić, kraje te bowiem uchodzą za świadome i odpowiedzialne społecznie oraz zaangażowane w temat segregacji śmieci. Z kolei w Polsce recyklomaty zaczęły się pojawiać w połowie 2019 roku. Maszyny do segregacji z roku na rok są coraz bardziej popularne i coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej.