Już jutro minister obrony narodowej zawita do Stalowej Woli

Już jutro w Hucie Stalowa Wola Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej weźmie udział w uroczystości podpisania umowy na dostawy 24 Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych dla kompanijnych modułów ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych „Rak”.

Umowa pomiędzy HSW S.A. i Inspektoratem Uzbrojenia przewiduje  dostawę 24 egz. Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych w latach 2019–2020. Wozy przeznaczone są do  zaopatrywania kompanijnego modułu ogniowego w amunicję. Dotyczy to zarówno przewozu amunicji, jak i jej zmechanizowanego załadunku i rozładunku.

Artyleryjskie Wozy Amunicyjne (AWA) stanowią element Kompanijnego Modułu Ogniowego „Rak”. AWA jest oparty na samochodzie ciężarowym JELCZ 882.53, z dwuosobową opancerzoną kabiną. Podwozie jest wyposażone w hakowy system załadowczy kontenerów, pokładowy zestaw urządzeń łączności wewnętrznej  i zewnętrznej, urządzenie filtrowentylacyjne odbiornik nawigacji satelitarnej i stanowisko karabinu maszynowego. Wyposażenie nadwozia stanowi 6 palet do przewożenia amunicji 120 mm.

Kompanijny Moduł Ogniowy w docelowej konfiguracji będzie składać się z ośmiu M120 RAK i 4 Artyleryjskich Wozów Dowodzenia na podwoziu KTO Rosomak. Dodatkowymi komponentami będą dwa Artyleryjskie Wozy Rozpoznania (AWR) i zaplecze logistyczne, złożone z trzech Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych (AWA), jednego Artyleryjskiego Wozu Remontu Uzbrojenia (AWRU) i Wozu Zabezpieczenia Technicznego (WZT).