Jak wybrać idealne opony zimowe do samochodów osobowych? 4 wskazówki

Zakup opon zimowych to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort prowadzenia samochodu. Takie opony dzięki swojej budowie zapewniają Ci większą stabilność w obrębie toru jazdy i zwiększenie precyzji kierowania. Ponadto mogą Cię wyratować z opresji w razie chwili nieuwagi bądź nieprzewidywalnej sytuacji na drodze za sprawą krótszej drogi hamowania. To jedynie kilka zalet, dla których warto wyposażyć swój samochód w opony zimowe. Pamiętaj jednak, że nie każda opona zimowa zapewni Ci komfortową jazdę w trudnych warunkach, zmniejszy ryzyko aquaplaningu i dostarczy odpowiednią przyczepność. Na ten szereg korzyści możesz liczyć tylko wtedy, kiedy prawidłowo dobierzesz opony. W tym artykule poznasz 4 wskazówki, dzięki którym szybko i łatwo poradzisz sobie z takim wyborem. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo w trakcie zimowych podróży. Zapraszamy!

1. Na początek rozszyfrujmy oznaczenia dotyczące opon zimowych – To podstawa przy wyborze opon

To zdecydowanie najważniejszy zestaw parametrów, jaki musisz wziąć pod uwagę przy zakupie opon. Dlatego zaczniemy od parametrów, które znajdziesz zarówno na stronach internetowych, jak i samej oponie. Rozmiar ogumienia to kombinacja składająca się z ciągu znaków, które znajdziesz po nazwie producenta i modelu danej opony – za przykład możemy przyjąć oponę Dębica Frigo 2 195/65r15, która jest popularnym wyborem wśród kierowców poszukujących opon klasy ekonomicznej (o klasach za chwilę).

Wspomniana Dębica Frigo 2 195 65r15 to model, którego wymiary prezentują się następująco: 195 – szerokość opony w milimetrach, 65 – wysokość opony, 15 – rozmiar felgi, na którą pasuje ta opona. Każda z tych wartości musi być zgodna z zaleceniami producenta Twojego pojazdu. W przeciwnym razie narazisz się na zbędne kłopoty w trakcie prowadzenia, które mogą przerodzić się w wypadek. Dlatego warto zadbać o to, żeby rozmiar opony był odpowiednio dobrany do wymagań samochodu. Kiedy już znajdziesz opony o takim rozmiarze, możesz przejść do poszukiwania najlepszego producenta, który spełni Twoje oczekiwania jakościowe i wpasuje się w Twój budżet.

2. Jeśli chcesz kupić dobre opony, to koniecznie zwróć uwagę na producenta

Opony dzielą się na 3 podstawowe klasy. Przy zakupie masz do wyboru klasę ekonomiczną, średnią oraz premium. Takie rozróżnienie ma duże przełożenie na późniejsze użytkowanie opony, ponieważ klasa wynika z tego, jaka mieszanka gumowa została zastosowana przy produkcji, czy opona została wyposażona w kierunkowy bieżnik i wiele więcej. Więcej informacji na temat klas opon znajdziesz w kolejnej wskazówce. Teraz skupimy się na producentach opon, którzy są sprawdzonym wyborem w każdej klasie.

W przypadku klasy ekonomicznej z pewnością będą to opony Dębicy, Barum, czy Imperial. W średniej półce znane i godne polecenia są marki, takie jak Hankhook, Fulda i Zeetex. W klasie premium zdecydowanie najpopularniejszymi producentami są Continental, Michelin i Goodyear. Jeśli chcesz zapoznać się ze szczegółową ofertą tych producentów, to sprawdź opony zimowe Inter Cars – w tym sklepie znajdziesz szeroką ofertę opon zimowych. Sprawdź sam!

3. Jak w praktyce działają klasy opon zimowych, czyli co oznacza klasa ekonomiczna, średnia i premium?

Konkretna klasa jest uwarunkowana wymogami technicznymi, które mają praktyczne przełożenie na późniejsze użytkowanie opon w postaci np. tego, jak długa będzie droga hamowania. Na rynku opon masz do wyboru 3 różne klasy. Tak to wygląda zawsze – niezależnie, czy kupujesz opony zimowe 195/65 R15, czy jakiś inny rozmiar. Ten podział bardzo ułatwi Ci zakup opon, jeśli będziesz znał zastosowanie poszczególnych typów.

Klasa ekonomiczna to opony przeznaczone dla osób, które jeżdżą spokojnie, stronią od szybkiej jazdy w trudnych warunkach i przemierzają około 5000 kilometrów w ciągu roku, głównie po dobrze utrzymanych nawierzchniach. Dalej mamy klasę średnią, którą powinny zainteresować się osoby podróżujące zarówno po mieście, jak i na trasie oraz preferują nieco agresywniejszy styl jazdy. Najwyższa półka to opony premium, które zapewniają najlepsze osiągi i są wyposażone w najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, co jest szczególnie ważne, jeśli poruszasz się głównie na dłuższych trasach i lubisz przycisnąć pedał gazu.

4. Będziesz poruszać się po mokrej nawierzchni i błocie pośniegowym, czy na odśnieżanej, suchej nawierzchni?

To temat powiązany z wcześniej omawianym punktem, czyli klasą opon. Tak jak wspomnieliśmy – opony z półki premium są zdecydowanie najlepiej przygotowane do przemierzania mokrych nawierzchni, na których często zalega błoto pośniegowe. Pozostałe rodzaje sprawdzą się równie dobrze na suchych, zadbanych nawierzchniach, gdzie administratorzy drogi dbają o regularne odśnieżanie.

Kiedy wymienić opony na zimowe? 1 warunek, który ułatwi Ci tę decyzję

Najlepszym wyznacznikiem będzie temperatura. Przy temperaturach niższych niż 7°C letnie opony nie zachowują swoich wszystkich właściwości. Natomiast zimówki wykonane z odpowiednio skomponowanej mieszanki gumowej dają Ci komfort i bezpieczeństwo prowadzenia właśnie w takich warunkach.

Podsumowanie

Jeśli chcesz zapewnić sobie krótszą drogę hamowania, lepszą stabilność i wygodniejsze kierowanie samochodem w trakcie zimowych miesięcy, to musisz zainwestować w solidne opony. Pamiętaj, żeby przy ich wyborze uwzględnić wskazówki poznane w tym artykule. Dzięki temu szybko wybierzesz idealny model spełniający wszystkie Twoje oczekiwania. Sprawdź sam!