8 stycznia 2023 / niedziela
godz. 12.00
Rozwadowski Dom Kultury „Sokół”
„A chruśniak malinowy trwał wciąż dookoła” – wiersze Bolesława Leśmiana
Zapraszamy na drugie salonowe spotkanie ze słowem. Tym razem udamy się do leśmianowskiego „świata cudów”. Poezja Bolesława Leśmiana kojarzy się bowiem z baśniowością, prostotą, niezwykłością, grozą, humorem, smutkiem i refleksją filozoficzną. Czesław Miłosz w „Traktacie poetyckim” pisał: Co do Leśmiana, ten wyciągnął wnioski: / Jeżeli ma być sen, to sen aż do dna.
Nazwisko poety w metrykalnej postaci brzmiało twardo: Lesman. Zmienił je, zmiękczając dwie środkowe spółgłoski, by brzmiało delikatnie, pieszczotliwie, poetycko. Poddane subtelnej modyfikacji stało się jednym z wielu neologizmów, które przyjęto nazywać leśmianizmami. Poeta ceni także antonimy (np. byt i niebyt, cel i bezcel), a te wyznaczają graniczne punkty leśmianowskiego świata, ale nie oddają – według poety – całego bogactwa ludzkich doświadczeń. Na przykład między życiem i śmiercią istnieje tu także niedoumieranie, doumieranie i umieranie. Leśmian liczył na to, że stworzone przez niego słowa poruszą w nas jakieś szczególne struny wrażliwości, pamięci i wyobraźni. Wędrując przez jego poetyckie krainy, spotykamy ciekawych bohaterów i rozmaite istoty. Noszą one oryginalne imiona (Topielec, Bajdała, Garbus, Kocmołuch, Znikomek), mają niepowtarzalny wygląd i przeżywają wyjątkowe przygody. Niektóre z nich przywędrowały z Biblii, inne z ludowej opowieści, baśni, snu, mitu, literatury. Dzieli je pochodzenie, łączy – zadanie, przed jakim stanęły. Jest nim sam trud istnienia, którego nie łagodzi fantastyczny wymiar świata, w jakim żyją .Źródłem bólu istot zlepionych z myśli, ducha, uczuć, materii i zmysłów jest ich niepewny i problematyczny byt.
Przygody bohaterów Leśmiana mają sens filozoficzny. W wierszach poety to, co tylko pomyślane, staje się nagle rzeczywistością, a to, co rzeczywiste, okazuje się fantazją lub snem.
Według autora „Sadu rozstajnego” poeta odczuwa, poznaje i wyraża świat tak, jak czynił to niegdyś człowiek pierwotny. Mówił on za pomocą metafor, ponieważ przenosił na świat swoje odczucia – lęk przed ciemną tonią niedostępnej rzeki zamieniał w topielca, a zachwyt nad kwitnącą łąką w piękną dziewczynę.
Zakochany w przyrodzie, słowiańskich mitach i ludowości stworzył z nich niezwykły świat swoich wierszy. W poezji Leśmiana nie ma historii, polityki. Jest duchowość, uczucie, fantastyka, a jego erotyki do dziś pozostają niedoścignionym wzorem pisania o miłości.
Zapraszamy na klimatyczny spacer po leśmianowskich światach i zaświatach. Tym razem, w to niedzielne południe, towarzyszyć nam będzie Monika Janik-Hussakowska i Jan Hussakowski, którzy przeczytają wiersze patrona styczniowego spotkania. Muzycznie i wokalnie słowo uzupełnią artyści tworzący Projekt Leśmian – Monika Bubniak oraz Przemysław Książek.
Scenariusz: Elżbieta Drobny
Czytają: Monika Janik-Hussakowska, Jan Hussakowski
Muzyka: Projekt Leśmian – Monika Bubniak, Przemysław Książek
Wokal: Monika Bubniak
Gospodarze Salonu: Elżbieta Drobny, Marek Gruchota, Katarzyna Pawłowska
Bilety: 10 zł
Sprzedaż on-line na www.mdkstalowawola.pl do dnia 4.01.2023 oraz stacjonarnie w RDK „Sokół”
Źródło: MDK Stalowa Wola