Finał II Festiwalu Kultury Lasowiackiej już w niedzielę w Stalowej Woli

Przed nami trzeci, ostatni weekend tegorocznego Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Finał imprezy pod hasłem „Las ojciec nasz” odbędzie się w najbliższą niedzielę, 18 września, na Placu Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli.

O godz. 14.00 na scenie wystąpi Chór i Nadsańska Orkiestra Kameralna Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Swoją działalność rozpocznie również Jarmark Lasowiacki z szeregiem lokalnych, tradycyjnych przysmaków, wyrobów rzemieślniczych i rękodzieła. Będzie można wziąć udział w warsztatach:

  • lasowiackim gotowaniu (warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży bazujące na przepisach kuchni lasowiackiej / prow. Zabawa w gotowanie),
  • warsztatach tworzenia kijograjów i szarpuszek (rodzinne budowanie prostych instrumentów strunowych / prow. Robert Naczas),
  • inspirowanych rzeźbami Jana Puka warsztatach plastycznych (prow. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli),
  • tworzenia druków lasowiackich na tkaninach (prow. Justyna Wesołowska / Gamon Atelier),
  • warsztatach haftu lasowiackiego połączonych z pokazem strojów (prow. Anita Ryba, Spółdzielnia Łęgowianka),
  • warsztatach garncarskich (prow. Andrzej Plizga),
  • tworzenia bomb kwiatowych (prow. Aleksandra Turkiewicz).

Na najmłodszych czekać będą gry i zabawy lasowiackie przygotowane przez animatorów z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Ciekawym dopełnieniem tematu będzie wystawa plakatów z ilustracjami Jolanty Richter Magnuszewskiej do książki „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” prezentowana na stoisku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

O godz. 15.00 na tarasie MDK rozpocznie się interaktywny turniej wiedzy – Lasowiacki Quizspotter, podczas którego zarówno uczestnicy, jak i widzowie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o kulturze i dziedzictwie dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej. Zgłoszenia drużyn do udziału w konkursie trwają do piątku 16 września do godz. 11.00 (więcej informacji o konkursie i jego przebiegu, a także formularz zgłoszeniowy na www.mdkstalowawola.pl).

O godz. 16.00 zapraszamy na występ Chóru i Kapeli Lasowianka z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Po koncercie nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na „Krótki film o Lasowiakach”, a także prezentacja zwycięskich filmów. 

O godz. 17.30 na scenie wystąpi SVIATYJ – muzyczne trio z powodzeniem łączące w swoich wykonaniach energetyczny folk i melancholijny blues.

W finale imprezy, po raz pierwszy w pełnym brzmieniu, usłyszymy wyjątkowy projekt muzyczny Nikodema Soszyńskiego z zespołem Somethingski oraz gościnnym udziałem Darii Kosiek (znanej m.in. z grupy Wernyhora). PUSZCZA, bo o nim mowa, doczekała się właśnie wydania płytowego. Będzie go można nabyć począwszy od 18 września. 

Imprezą towarzyszącą Finałowi II Festiwalu Kultury Lasowiackiej będzie finisaż wystawy i spotkanie z Janem Pukiem – twórcą ludowym, laureatem Nagrody Kolberga 2022. Na wydarzenie zapraszamy do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli w niedzielę, 18 września o godz. 16.00.


Źródło: MDK Stalowa Wola