Działania profilaktyczne niżańskich policjantów na rzecz niechronionych uczestników ruchu drogowego

Jak bezpiecznie poruszać się jednośladem? Co składa się na obowiązkowe wyposażenie roweru podczas podróży? Jak zachować się podczas kierowania rowerem wobec innych uczestników ruchu drogowego? Na te, i wiele innych pytań, odpowiedzieli w miniony wtorek policjanci z niżańskiej komendy, którzy przeprowadzili zajęcia z młodzieżą z Publicznej Szkoły Podstawowej w Cholewianej Górze. To już kolejne spotkanie ukierunkowane na profilaktykę niechronionych uczestników ruchu drogowego.

We wtorek, na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Cholewianej Górze, odbyły się zajęcia z zakresu profilaktyki ukierunkowanej na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oprócz praw i obowiązków, omówione zostały podstawowe kwestie dotyczące wyposażenia roweru, zachowania na drodze. Była to doskonała okazja dla uczniów, którzy jeszcze w tym tygodniu bedą zdawać egzaminy na swoje pierwsze uprawnienia – kartę rowerową, by podszlifować swoją wiedzę. Spotkanie odbyło się w plenerze, a uczestnicy mieli ze sobą swoje jednoślady. Oprócz omawiania różnych sytyuacji na drodze, przestrzegania przed niebezpiecznymi sytuacjami, wyjaśniania przepisów ruchu drogowego, uczestnicy chętnie zadawali pytania policjantom specjalizującym się w zakresie ruchu drogowego.

  • Miłośnikom jazdy na rowerze przypominamy, aby dbali o własne bezpieczeństwo. Obowiązkowo korzystali z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. Dopiero w przypadku ich braku mogą poruszać się poboczem, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Dopiero wówczas można jechać jezdnią.
  • Organizując wycieczki rodzinne warto wiedzieć, że dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
  • Rower musi był sprawny technicznie i posiadać zgodne z przepisami wyposażenie. Kamizelka odblaskowa, choć nie jest obowiązkowa, spowoduje, że kierowcy zawczasu dostrzegą rowerzystę nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Natomiast kask pomoże złagodzić urazy głowy w razie upadku.
  • Kierowcom przypominamy, że na drodze jednym z ważniejszych obowiązków jest stosowanie się do ograniczeń prędkości, a także respektowanie praw innych uczestników ruchu – przede wszystkim tych niechronionych.
  • Warto pamiętać o poważnych konsekwencjach, jakie grożą za kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu lub podobnie działających środków. O tym pisaliśmy tutaj

Spokojna, rozsądna jazda, przestrzeganie obowiązujących przepisów, zwracanie uwagi na wszystkich uczestników ruchu drogowego są najlepszym sposobem na bezpieczne korzystanie z drogi.

Źródło KPP Nisko