Co wpisywać do CV, a jakich informacji unikać?

CV jest najważniejszym dokumentem, którym posługujemy się przy poszukiwaniach pracy. Gdy jest ono błędnie napisane, to będziemy mieli spory problem ze znalezieniem pracy. Co powinniśmy wpisać do swojego CV? Czego unikać? Spróbujemy odpowiedzieć sobie na te pytania.

To powinno się znaleźć w CV

W CV powinno znaleźć się sporo danych. Oczywiście zaczynamy od podstawowych danych jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, data urodzenia, numer telefonu oraz adres e-mail. Później przechodzimy do wykształcenia. Tutaj sporo osób popełnia znaczący błąd i decyduje się na wpisanie wszystkich ukończonych szkół. Niektórzy w CV mają nawet wpisaną szkołę podstawową. W oczach potencjalnych pracodawców nie jest to zbyt pozytywnie odbierane. Zawsze wpisujemy szkołę o najwyższym stopniu, która ukończyliśmy. Gdy jesteśmy po liceum humanistycznym i po studiach licencjackich, to wpisujemy jedynie studia. Skoro skończyliśmy studia, to oczywiste jest to, że mamy maturę.

Po wykształceniu w CV wpisujemy swoje doświadczenie. Nie wpisujemy tutaj także swoich wszystkich prac. Najważniejsze, aby były zamieszczone te, które łączą się (nawet po części) z pracą, którą mamy zamiar zdobyć.

Na samym końcu CV powinniśmy zawrzeć zgodę na przetwarzanie naszych danych w związku z aplikacją na dane stanowisko przez konkretną firmę. W szablonach CV https://bananacv.com/szablony mamy na tę „regułkę” specjalne miejsce.

Nie zapominaj o zainteresowaniach oraz umiejętnościach

Czy to, co zostało powyżej wymienione to już wszystko, co w naszym CV powinno się znajdować? Absolutnie nie. Przed nami jeszcze kwestia naszych zainteresowań. Co ciekawe z tym wiele osób ma problem. Zachęcamy z całego serca artykuł https://bananacv.com/blog/jakie-zainteresowania-wpisac-do-cv . Na pewno w zainteresowaniach nie powinno się kłamać. Możemy wpisać, na przykład literaturę historyczną i zostaniemy o nią zapytani. Czasami osoba rekrutująca będzie miała podobne
zainteresowania i może o to zapytać. Gdy nie będziemy się odnajdywać w danym temacie, to wyjdzie na jaw, że troszkę koloryzowaliśmy. Nie róbmy tego.

Napiszmy swoje zainteresowania zgodnie z prawdą. Tak samo z umiejętnościami, które w CV powinny się znaleźć. Nie piszmy o obsłudze danego programu graficznego, ponieważ w każdej chwili możemy zostać poproszeni o przerobienie prostego zdjęcia. Gdy nam się to nie uda, to niestety możemy być pewni, że nie otrzymamy tej pracy.

Okazuje się, że o CV, jak i o wszystkim tym, co z nim związane można się rozpisywać godzinami. Tematów jest sporo. Co więcej, jest to coś, co dotyczy wielu osób pracujących. Obecnie pracy poszukuje sporo osób. Nie chodzi tylko o to, że wiele osób jej nie ma, ale także poszukujemy po prosty pracy lepiej płatnej. Jest to w pełni oczywiste. Sporo ciekawych artykułów znajdziemy na ten temat w sieci. Szczególnie polecamy schronisko.zgora.pl. Tutaj wręcz kroi się od ciekawych informacji. Zajrzyjmy, a na pewno przekonamy się o tym na własnej skórze. Wiedza zawsze się nam przyda.