Misja samorządowa na dawnych Kresach

Okres Wielkiego Postu dał impuls do organizacji wsparcia na rzecz uchodźców ze wschodniej Ukrainy oraz dzieci uczących się w sobotniej Szkole Języka Polskiego w Żółkwi. W ramach akcji humanitarnej i przy współudziale partnerów: Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca, Gminy Radomyśl nad Sanem oraz Polskiego Czerwonego Krzyża udało się wesprzeć materialnie osoby potrzebujące na Ukrainie. Pobyt za granicą był również okazją do oddania hołdu poległym w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 roku oraz Orlętom Lwowskim w bitwie pod Zadwórzem, gdzie znajduje się upamiętnienie polskich ofiar.

W dniu 3 marca b.r. Gmina Radomyśl nad Sanem wraz z Posłem na Sejm RP Zbigniewem Chmielowcem oraz Polskim Czerwonym Krzyżem, Oddział Przeworsk zorganizowała misję humanitarną do sobotniej Szkoły Języka Polskiego w Żółkwi na Ukrainie. Wolontariusze: Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Jan Pyrkosz – Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem, Robert Bąk – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem, Tomasz Huc – szef Oddziały Regionalnego PCK w Przeworsku, Tomasz Budziło oraz Grzegorz Krawiec – radni gminy Radomyśl nad Sanem odwiedzili Delegaturę Zgromadzenia Sióstr Św. Dominika w Żółkwi na Ukrainie. W ramach wsparcia humanitarnego przekazano środki czystości, żywność oraz sprzęt gospodarstwa domowego na potrzeby organizacji pomocy uchodźcom ze wschodu Ukrainy, oraz uczniom sobotniej Szkoły. Łącznie przekazano około 700 kg pomocy o wartości około 20 tys. PLN.

Misja miała również wątek patriotyczny. Uczestnicy odwiedzili miejsce bitwy pod Zadwórzem k. Lwowa, gdzie 17 sierpnia 1920 r. Orlęta Lwowskie toczyły krwawe walki z sowieckim najeźdźcą, broniąc Ojczyzny i składając na jej ołtarzu ofiarę z własnego, młodego życia. Podczas pobytu złożono w miejscu upamiętnienia wiązankę oraz zapalono znicze.

Misja była kolejnym dobroczynnym gestem ze strony naszej gminy i naszych partnerów na rzecz osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych na Ukrainie. Rozumiemy, że trzeba pomagać i nieść dobro w tych trudnych, wojennych czasach. Przekazane rzeczy pomogą w codziennym życiu tym ludziom, którzy niejednokrotnie utracili wszystko co posiadali w wyniku działań zbrojnych Rosji. Polskie Siostry Zakonne z Żółkwi na Ukrainie udzielają na co dzień wsparcia uchodźcom z rejonów Charkowa, Chersonia, Dniepra i innych przyfrontowych miast i wiosek, gdzie toczy się krwawa wojna. Przekazując pomoc za ich pośrednictwem docieramy bezpośrednio do tych ludzi, którzy utracili wszystko i obecnie żyją dzięki pomocy humanitarnej.
Podczas tej misji odwiedziliśmy również Zadwórze – miejsce szczególne w historii Polski. 17 sierpnia 1920 roku podczas wojny polsko – bolszewickiej doszło do bitwy polskiego batalionu piechoty z oddziałami bolszewickiej 1 Konnej Armii Siemiona Budionnego. Celem obrońców było opóźnienie podejścia bolszewików do Lwowa, co zostało osiągnięte, jednak wielkim kosztem – w bitwie bowiem poległo 318 Polaków. Ta heroiczna obrona przy stacji kolejowej Zadwórze na dalekich podpolach Lwowa nazywana jest „polskimi Termopilami”.
Jesienią 1920 roku saperzy oddziałów armii ochotniczych usypali dwudziestometrowy kurhan – mogiłę w miejscu bitwy, natomiast 7 lat później na szczycie kurhanu ustawiono czterometrowy obelisk z krzyżem.
Wspólnie z panem Posłem Zbigniewem Chmielowcem oraz dyrektorem PCK z Przeworska przedstawiciele naszego samorządu złożyli hołd młodym żołnierzom polskim, którzy polegli w tej nierównej bitwie wojny polsko-bolszewickiej. Dzisiaj w dobie napaści zbrojnej wywołanej przez Rosję na Ukrainie pamięć o walczących o utrzymanie niepodległości, w narodzie polskim nabiera szczególnego wymiaru, który należy nieustannie ocalać od zapomnienia – podkreśla Jan Pyrkosz – wójt Gminy Radomyśl nad Sanem.