Zielona energia z odpadów popłynie dla Stalowej Woli

„Zielona energia z odpadów podstawą bezpieczeństwa energetycznego Stalowej Woli” – pod takim hasłem odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie budowy Instalacji Odzysku Energii w Stalowej Woli.

Gościem specjalnym i głównym prelegentem spotkania był prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, kierownik Katedry Politechniki Łódzkiej Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Wybitny specjalista i ekspert w zakresie ochrony powietrza i spalania odpadów. Jego główne zainteresowania naukowe skupiają się na rozwiązywaniu problemów emisji toksycznych substancji i ich ograniczania. Towarzyszył mu Maciej Osysko – propagator budowy zakładów wykorzystania energii z odpadów w procesie termicznego przetwarzania.

Aktualnie spółka jest na etapie postępowania przetargowego, które ma wyłonić wykonawcę inwestycji Instalacji Odzysku Energii z frakcji energetycznej odpadów RDF i PRE-RDF. Zakład jest największą inwestycją realizowaną przez Miejski Zakład Komunalny, wartość kosztorysu sięga 320 milionów złotych netto. Instalacja domknie system Gospodarki Obiegu Zamkniętego w naszym mieście, zapewni gwarancje stabilizacji cen za energię dla mieszkańców, zoptymalizuje budżet spółki.

Inwestycja jest w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego i mieszkańców. Zlokalizowana na terenie strefy przemysłowej, na gminnej działce – oddalona jest od zabudowy wielorodzinnej. Trasa paliwa PRDF z Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów do Instalacji wynosi zaledwie 1600 metrów i przebiega przez tereny strefy (obok zakładu Thoni Alutec Sp. z o.o.).

Funkcjonowanie Zakładów Odzysku Energii oparte jest na procesie termicznego przekształcania frakcji energetycznej odpadów komunalnych, z których produkowana jest energia elektryczna oraz ciepło. RDF poddany jest obróbce termicznej w specjalnych kotłach o temperaturze dochodzącej nawet do 1000 stopni C, dzięki czemu nie wytwarza się większość szkodliwych substancji powstających w trakcie spalania odpadów w domach.

Profesor Wielgosiński przedstawił naukowe badania, które potwierdzają konieczność budowy takich instalacji w Polsce. Ze względu na rosnąca lawinowo ilość wytwarzanych odpadów, termiczne przekształcanie jest najbardziej racjonalną opcją zagospodarowania odpadów nie nadających się do recyklingu i nie podlegających składowaniu na wysypiskach. Zakłady Odzysku Energii to instalacje ekologiczne, emitujące do atmosfery minimalne ilości substancji w porównaniu z elektrowniami węglowymi i gazowymi. Proces monitoringu zachodzących w spalarniach procesów jest bardzo rygorystycznie sprawdzany przez organy ochrony środowiska.

Budowa Instalacji Termicznego Przetwarzania zapobiega pożarom składowisk, które są metodą na nielegalną utylizację odpadów. W latach 2017-2022 w Polsce wystąpiły 754 pożary miejsc gromadzenia odpadów. W wyniku niekontrolowanego spalania jakim jest pożar odpadów, tysiące niebezpiecznych substancji chemicznych przedostaje się do atmosfery, co jest niemożliwe w przypadku termicznego przetwarzania w instalacjach typu ZOE.

Planowany rozruch Zakładu Odzysku Energii w Stalowej Woli to rok 2028. Instalacja stworzy 35 nowych miejsc pracy. Obok niej powstanie zajezdnia dla autobusów elektrycznych ZKM, która zasilana będzie z energii powstałej w stalowowolskiej instalacji.

Na pytania radnych miejskich i powiatowych odpowiadał również prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli – Radosław Sagatowski, który zapewniał, że budowa Zakładu Odzysku Energii to korzyści dla mieszkańców, miasta i środowiska lokalnego: „Chcemy pokazać jak ta inwestycja jest ważna dla Stalowej Woli, konieczna pod każdym względem: ekonomicznym, ekologicznym i społecznym. Zakład zapewni nam wytwarzanie tańszego ciepła systemowego i energii z naszych odpadów, gwarantując tym samym bezpieczeństwo dostaw i stabilizację cen energii dla mieszkańców.”

 

źródło: MZK Stalowa Wola