W niedzielę w Chwałowicach odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Tradycja w Kalendarz wpisana”, który realizowany był w ramach programu Równać Szanse, przedsięwzięcia Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Fundację Civis Polonus. Programu, który od ponad 20 lat wspomaga młodzież z małych miejscowości rozwijając jej społeczne kompetencje przydatne w dorosłym życiu. Imprezę prowadził koordynator projektu, Piotr Borys, który przywitał zebranych gości oraz przybliżył zebranym profil programowy „Równać Szanse”.
W niedzielne popołudnie na Sali widowiskowej GCK w Chwałowicach zebrali się zaproszeni goście, rodzice, dziadkowie, przyjaciele uczestniczek projektu, a także mieszkańcy gminy Radomyśl nad Sanem, którzy chcieli celebrować wydanie unikatowego kalendarza.
Wśród goście znaleźli się:
- Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem – Jan Pyrkosz,
- Z-ca Wójta Gminy Radomyśl nad Sanem – Izabela Szałaj,
- Przewodniczący Rady Gminy w Radomyślu nad Sanem – Krzysztof Sioda,
- Radni gminy Radomyśl nad Sanem – Dorota Borys oraz Justyna Szwedo
- Radna Powiatu Starowolskiego – Leokadia Gugała,
- Sekretarz Gminy Radomyśl nad Sanem – Magdalena Nowak – Wojtala,
- Kierownik GOPS w Radomyślu nad Sanem – Małgorzata Krzeszewska,
- Kierownik Domu dziennego pobytu Senior+ w Pniowie – Marta Borys,
- Pracownik ŚDS w Radomyślu nad Sanem – Grzegorz Pietruszka,
- Dyroktor PSP im. Jana Pawła II w Chwałowicach – Wioletta Maślach wraz z nauczycielami,
- Prezes Koła Łowieckiego Nadwiślańskie – Julian Geneja,
- Regionalista Radomyski – Zygmunt Janoszek,
- Przedstawiciele Orkiestry Dętej w Radomyślu nad Sanem – Zbigniew Borys, Mariusz Macierzyński, Damian Gębala,
- Wójt Grona Młodzieży z Radomyśla nad Sanem – Maciej Rybak,
- Prezes Stowarzyszenia PANDOZ – Janusz Wrona,
- Druhna Dorota Nieznalska wraz z harcerzami z Woli Rzeczyckiej,
- Przedstawiciele OSP w Chwałowicach i Antoniowie – Piotr Ryba oraz Mariusz Kosiński
„Program równać Szanse, w którym jako Dom Kultury wzięliśmy udział po raz drugi wspiera ciekawe inicjatywy społeczne służące wyrównywaniu szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z małych miejscowości, poprzez podnoszenie ich społecznych i emocjonalnych kompetencji.” podkreślił Piotr Borys.„Równać Szanse” to przede wszystkim projekty realizowane przez młodzież, dzięki którym młodzi ludzie mogą:
- poznać swoje możliwości i uwierzyć siebie,
- podejmować decyzje i brać za nie odpowiedzialność,
- lepiej poznać i zrozumieć społeczność, w której żyją,
- nawiązać relacje i współpracę zarówno z rówieśnikami, jak i dorosłymi
Organizacje pozarządowe, domy kultury, Koła Gospodyń Wiejskich i biblioteki z miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców mogą otrzymać dotacje na projekty, które kształtują wśród młodzieży w wieku 13-19 lat postawy aktywności i otwartości, a także zachęcają do działań na rzecz własnego otoczenia.
Na ofertę składają się również szkolenia dla koordynatorów projektów, służące podnoszeniu kwalifikacji i prowadzeniu projektu z aktywnym udziałem młodzieży. To wyjątkowy w Polsce system wsparcia dla lokalnych inicjatyw społecznych, który kompleksowo stawia na rozwój młodzieży z małych miejscowości, łącząc w sobie ofertę wsparcia finansowego, szkoleń oraz forum wymiany doświadczeń.
W „Równać Szanse” młodzi ludzie:
- mają marzenia i wierzą w to, co robią,
- są samodzielni – planują i decydują,
- określają cele i realizują je,
- mają wsparcie dorosłych, którzy doradzają, ale nie zarządzają,
- pracują w grupach, stawiają na współpracę,
- działają na rzecz lokalnej społeczności,
pozyskują partnerów, - zdobywają doświadczenie,
- odnoszą sukcesy, umacniają wiarę w siebie,
- zyskują motywację do dalszych działań.
Po przywitaniu zebranych gości głos zabrała instruktorka pisma kaligraficznego – Agnieszka Martowicz, która przybliżyła zebranych tematykę wakacyjnych spotkań.
Oficjalną prezentację „Kalendarza Tradycji” gminy Radomyśl nad Sanem przeprowadziły uczestniczki projektu. Pierwsza głos zabrała Antonina Jedlińska, która tymi słowami rozpoczęła przedstawienie półrocznej pracy grupy:
„W naszym projekcie udział wzięło trzynaście dziewcząt, niemal wszystkie z terenu gminy Radomyśl nad Sanem, a głównie z Chwałowic, Antoniowa i Nowin. Mimo różnicy wieku między nami, stanowiłyśmy naprawdę dobrze zintegrowaną i współpracującą grupę. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu był pan Piotr Borys, który organizował wszystkie nasze spotkania i pełnił opiekę nad uczestniczkami, co niekiedy okazywało się dla niego dużym wyzwaniem. Mogłyśmy również liczyć na pomoc pani Marleny Lachowskiej, która wspierała projekt od strony artystycznej i organizacyjnej. Naszą instruktorką kaligrafii została natomiast pani Agnieszka Martowicz, z którą spotykałyśmy się podczas wakacyjnych warsztatów kaligraficznych. Dużą życzliwością obdarzyła nas także w czasie projektu pani dyrektor Teresa Lachowska oraz pani Elżbieta Jarosz – pracownica Gminnego Centrum Kultury, a także pracownicy Biblioteki Publicznej w Chwałowicach. Sam udział w projekcie „Tradycja w kalendarz wpisana” był dla nas naprawdę ciekawą przygodą i świetną zabawą. Tym bardziej cieszymy się, że w ramach tej współpracy powstał kaligrafowany „Kalendarz tradycji” gminy Radomyśl nad Sanem,który z przyjemnością Państwu dziś zaprezentujemy.”
Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie Julii Laskowskiej. Przybliżyła ona zebranym tematykę sztuki kaligrafii. Opowiedziała o historii piśmiennictwa i wpływie tej niezwykłej techniki na rozwój wewnętrzny człowieka.
W kolejnej części wystąpienia zaprezentowały się Viktoria Krehovec oraz Hanna Martowicz. Z ich ust padły słowa:
„Szanowni Państwo, wszystkie – jako uczestniczki projektu, pracowałyśmy solidnie przez ostatnie pół roku, by powstający „Kalendarz Tradycji” był ciekawą i wartościową publikacją, która promować będzie tradycje kulturalne naszej gminy. Te sześć miesięcy pracy obfitowało w różnorodne działania – planowanie projektu, warsztaty kaligraficzne, wyszukiwanie zdjęć, a przede wszystkim zbieranie materiałów i praca ze źródłami. Podczas tworzenia projektu wykorzystywane były materiały z publikacji traktujących o naszej gminie i jej tradycjach. Wśród nich znalazły się między innymi książki pana Stanisława Myszki i Adama Pankowskiego, Marka Adama Stańkowskiego i Andrzeja Wiktora. Źródłem informacji o wydarzeniach kulturalnych w gminie były także strony internetowe Gminy Radomyśl nad Sanem i Gminnego Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem. Ponadto udało nam się dotrzeć do wypowiedzi świadków historii i lokalnych działaczy, między innymi: pani Honoraty Kozłowskiej, pani Gizeli Krajewskiej, pani Zofii Rybak i pana Tadeusza Jędrzejewskiego. Wszystkie zebrane przez nas informacje przeanalizowałyśmy wspólnie i na ich podstawie powstał prezentowany dziś „Kalendarz Tradycji”.”
Po tym niezwykłym wstępie przyszedł czas na prezentację świąt, tradycji, obchodów patriotycznych oraz wydarzeń, które obchodzone są w gminie. Uczestniczki projektu przedstawiały informacje, które znalazły się w „Kalendarzu Tradycji”. Niezwykle barwne wystąpienia, prezentacja multimedialna, filmy oraz przepiękne wykonanie utworu Marka Grechuty „Wolność” były głównym punktem niedzielnego spotkania.
Na zakończenie prezentacji świeżo wydanej publikacji przyszedł czas na podsumowanie. Relacja zdjęciowa z całego przedsięwzięcia wzbogacona o odpowiednie komentarze zobrazowała przebieg projektu. Nie zabrakło także podziękowań, gratulacji oraz pamiątkowych zdjęć. Wielce życzliwymi słowami zwrócił się do młodzieży wójt gminy Radomyśl nad Sanem – Jan Pyrkosz, który pokreślił wartość pracy wykonanej przez dziewczyny.
Dyplomy, słodkie upominki oraz ciepłe słowa wywołały na twarzach uczestniczek projektu wielkie uśmiechy. Dla wszystkich uczestników spotkania przygotowany został poczęstunek.
Wydanie „Kalendarza Tradycji” gminy Radomyśl nad Sanem to rzecz niezwykła. Dzięki zaangażowaniu i wielkiej determinacji trzynastoosobowej grupy dziewczyn powstała wartościowa publikacja, która archiwizuje zwyczaje kulturowe naszej małej ojczyzny.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy uczestniczkom za udział w projekcie i gratulujemy wykonania zadania. Wśród tej grupy znalazły:
- Aleksandra Buława
- Antonina Jedlińska
- Izabela Korga
- Viktoria Krehovec
- Hanna Martowicz
- Maja Stańkowska
- Maja Wydra
- Hanna Dudek
- Julia Kosińska
- Aleksandra Kozioł
- Julia Laskowska
- Gabriela Puka
- Lena Tys