Za nami trzeci, ostatni turnus wakacyjnych zajęć w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Od początku lipca, na dwutygodniowych turnusach bawiło się w stalowowolskiej bibliotece około 70 młodych mieszkańców Stalowej Woli i okolic.
Zajęcia odbywały się w Bibliotece Głównej, ale przygotowywały je także bibliotekarki z Filii nr 1 oraz Filii nr 2. A co działo się podczas ostatniego tygodnia bibliotecznych harców?
Przez ostatnie dni uczestnicy bliżej poznali głównych bohaterów serii książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” i jej autora. Dowiedzieli się jak pracują detektywi oraz zgłębiali tajniki rozwiązywania zagadek kryminalnych. Młodzi detektywi wypróbowali w praktyce akcesoria detektywistyczne jak lornetka czy lupa, którą w części plastycznej wykonali własnoręcznie.
Był także czas by porozmawiać o daktyloskopii, czyli technice śledczej zajmującej się badaniami porównawczymi linii papilarnych dłoni w celu ustalenia sprawcy czynu zabronionego. Najpierw dzieci za pomocą rysika próbowały zostawiać odciski swoich kciuków na białej kartce i przeźroczystej taśmie, a następnie wykonywały z nich obrazki zwierzątek. Aby przekazywać tajne informacje zrobiliśmy deszyfrator i kodowaliśmy wiadomości dla kolegów i koleżanek. Wykonano także portrety pamięciowe czy mapy. Co ważnie, przy tworzeniu prac plastycznych wykorzystywano w olbrzymiej większości materiały pochodzące z recyklingu.
9 sierpnia gośćmi bibliotecznych zajęć byli przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Stalowej Woli: Małgorzata Kotwica – Tonderys oraz Michał Młodochowski, którzy w ciekawy i angażujący sposób opowiedzieli o zasadach segregacji śmieci i codziennych sposobach dbania o nasze otoczenie. Była także okazja by segregację odpadów poznać w praktyce. Goście z magistratu wręczyli dzieciom drobne upominki.
W czasie wakacji w bibliotece dzieciaki miały okazję uczestniczyć w warsztatach „Bibliodetektywi na tropie Photona” i przeżyć niezapomniane chwile pełne nauki i zabawy! Była to doskonała okazja do rozwijania umiejętności programistycznych, pracowania w zespole i rozwiązywania zagadek z naszymi wyjątkowymi robotami Photon. Nowoczesne roboty zostały zakupione dzięki przyznanemu grantowi przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. w VI edycji programu #wzmocnijswojeotoczenie.
„Wakacje w Bibliotece 2024” odbywały się pod Patronatem Honorowym Lucjusza Nadbereżnego, Prezydenta Miasta Stalowa Wola.