Policjanci ruchu drogowego z niżańskiej komendy, tak jak policjanci na terenie innych powiatów w województwie podkarpackim, prowadzili wczoraj wzmożone kontrole prędkości. Celem akcji była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących dozwolonej prędkości oraz uświadamianie kierującym, jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą zbyt szybka jazda.
Wczoraj policjanci z ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nisku, brali udział w działaniach pn. „Prędkość” prowadzonych na terenie województwa podkarpackiego. Celem tej akcji było zwrócenie uwagi na te kategorie wykroczeń i przestępstw, które są główną przyczyną wypadków. Stróże prawa w szczególności zwracali uwagę na kierujących nieprzestrzegających ograniczeń prędkości. W trakcie działań mundurowi wykorzystali sprzęt pomiarowy w postaci laserowych mierników prędkości.
W trakcie działań, funkcjonariusze ujawnili 32 wykroczenia dotyczące przekroczenia dopuszczalnej prędkości – w tym 21 w rejonie przejść dla pieszych. Jednak rekordzistką w tym tygodniu była 42-latka, która jechała osobową toyotą z prędkością 112 km/h w terenie zabudowanym w miejscowości Dąbrówka – mieszkanka Sandomierza została ukarana mandatem w wysokości 2 tys. złotych i 14 punktami karnymi. Ponadto, podczas wczorajszych działań, policjanci przebadali 47 kierujących na stan trzeźwości, na szczęście żaden z nich nie prowadził pojazdu na „podwójnym gazie”.
Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Jako najbardziej śmiercionośna przyczyna wypadków zagraża nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pieszym. W przypadku potrąceń pieszych już nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.