Przestępcy nie próżnują szukając łatwego zarobku. Podszywają się np. pod pracowników banków i podczas rozmowy telefonicznej informują, że oszczędności zgromadzone na kontach i lokatach bankowych są zagrożone. Taki telefon odebrała 50-letnia mieszkanka powiatu niżańskiego. Podczas rozmowy, kobieta zorientowała się, że jej pieniądze wcale nie są zagrożone, a ona padła ofiarą bezwzględnej manipulacji. Pojechała do banku i potwierdziła swoje podejrzenia.
Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Nisku, zgłosiła się mieszkanka powiatu, która poinformowała o próbie oszustwa. Kobieta odebrała telefon od rzekomego pracownika banku, który poinformował ją o próbie zaciągnięcia kredytu na jej dane. W dalszej części rozmowy, rzekomy konsultant banku polecił swojej rozmówczyni, aby podała swoje dane logowania do konta bankowego. Tłumaczył, że to jedyny sposób, aby zabezpieczyć jej pieniądze przed kradzieżą.
Zaintrygowana 50-latka natychmiast rozłączyła się i pojechała do banku celem zweryfikowania otrzymanych informacji. Tam szybko wyszło na jaw, że 50-latka padła ofiarą manipulacji w wyniku której, mogła stracić wszystkie swoje oszczędności.
Apelujemy o ostrożność i rozwagę podczas telefonicznych rozmów z nieznajomymi osobami. Pamiętajmy, że oszuści manipulują rozmową tak, by uzyskali jak najwięcej informacji. Dlatego w kontaktach z nieznajomymi kieruj się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. Rozłącz się i skontaktuj z konsultantem swojego banku, aby zweryfikować, czy rozmówca faktycznie jest tym, za kogo się podaje. Można też osobiście udać się do oddziału, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Przestrzeganie kilku zasad sprawi, że nie utracimy swoich oszczędności.
Policjanci przypominają i ostrzegają:
- pracownicy banku nigdy nie proszą o podanie loginu i hasła do konta, a tym bardziej kodu autoryzacyjnego SMS;
- nie polecają też instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta,
- tożsamość konsultanta zawsze można potwierdzić, dzwoniąc na infolinię.