5 miast w Europie, które musisz odwiedzić!

Planujesz niesamowitą podróż i zastanawiasz się, jaki kierunek wybrać? Przygotowaliśmy pięć propozycji miast, które powinieneś wziąć pod uwagę. Są to nieco mniej popularne destynacje, jednak zdecydowanie warte odwiedzenia. Dowiedz się, dokąd jechać, jeśli chcesz przeżyć niesamowitą przygodę i zobaczyć piękne miejsca pełne wspaniałych zabytków.

1.    Ryga, Łotwa

Stolica Łotwy jest położona nad Dźwiną. Bardzo często jest nazywana „Zielonym Miastem” ze względu na to, że w tym mieście znajdują się aż 22 parki, których powierzchnia wynosi prawie 7 000 hektarów.

Bez wątpienia największą atrakcją Rygi jest Stare Miasto, które zostało odrestaurowane. Historyczne centrum zostało wpisane na listę UNESCO. Zachwyca pięknymi secesyjnymi kamienicami i brukowanymi ulicami. Na starówce znajduje się wiele kawiarni oraz restauracji. Najważniejsze zabytki, które można na niej podziwiać, to przede wszystkim:

  • Katedra,
  • Pomnik Wolności,
  • Muzeum Secesji,
  • Dom Bractwa Czarnogłowych.

Ciekawym miejscem są kamienice Trzej Bracia. Najstarsza z nich powstała w XV wieku i jest ozdobiona gotyckim portalem wejściowym. Obecnie jest to najstarszy budynek mieszkalny w Rydze.

2.    Rejkiawik, Islandia

Mimo że jest to stolica Islandii, to Rejkiawik bardziej przypomina senne miasteczko niż metropolię. Skandynawski klimat sprawia, że jest to miejsce o niepowtarzalnym charakterze, które przyciąga tysiące turystów z całego świata.

W centrum Rejkiawiku znajdują się kolorowe drewniane domki usytuowane wzdłuż wąskich uliczek. Znajdują się w nich sklepy z pamiątkami, a także bary i restauracje. Jest to świetne miejsce, od którego warto rozpocząć zwiedzanie stolicy Islandii.

W 2000 roku odsłonięto stalowy pomnik w kształcie łodzi wikingów z rybiego szkieletu, który nazywa się „Odą do Słońca”. Powstał on z okazji 200-lecia miasta. W jego pobliżu odbywają się liczne wydarzenia kulturalne. Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić Narodowe Muzeum Islandii oraz Galerię Sztuki Árnesa.

Rejkiawik słynie także z malowniczych krajobrazów. Wulkaniczne plaże oraz lodowce zachwycają swoim widokiem i sprawiają, że wizyta w tym mieście jest niezapomniana. Więcej informacji na temat stolicy Islandii znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/kraje/islandia/rejkiawik.

3.    Dublin, Irlandia

Stolica Irlandii oferuje wiele ciekawych atrakcji, które sprawiają, że jest to miasto warte odwiedzenia. Jedną z najważniejszych z nich jest muzeum Guinness. Znajduje się ono w budynku w kształcie kufla do piwa. Na turystów czeka wiele różnych atrakcji, takich jak m.in. zapoznanie się z procesem produkcyjnym piwa oraz nauka jego nalewania.

Miłośnicy historii powinni odwiedzić zamek w Dublinie. Od średniowiecza do czasów współczesnych przetrwała wieża oraz część dawnego muru obronnego. Zamek został bowiem odbudowany po pożarze, który strawił ten budynek w 1684 roku.

Na liście miejsc, które warto zobaczyć w Dublinie, powinien się znaleźć także ratusz z końca XVIII wieku. W jego wnętrzu znajduje się wyjątkowa mozaika podłogowa z herbem miasta oraz mottem. Inne ciekawe atrakcje to przede wszystkim Galeria Narodowa, więzienie Kilmainham Gaol oraz Kolegium Trójcy Świętej.

4.    Sofia, Bułgaria

Sofia to piękne miasto, które dość rzadko jest wybierane jako kierunek podróży. Jest to duży błąd, gdyż stolica Bułgarii jest pełna atrakcji, a także zachwyca doskonałą pogodą oraz pysznym jedzeniem. Najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta jest bulwar Witosza. Przeszedł gruntowną renowację, która nadała mu eleganckiego secesyjnego wyglądu.

W Sofii znajduje się największe na Bałkanach centrum kongresowo-wystawiennicze, czyli Narodowy Pałac Kultury. Jest to ogromny gmach składający się z ośmiu pięter. Wokół budynku znajduje się duży park z licznymi fontannami.

Na Bulwarze Witosza znajduje się także cerkiew św. Niedzieli. Budynek ten można zwiedzać za darmo w godzinach otwarcia. Za możliwość wykonywania zdjęć trzeba wnieść dodatkową opłatę. Jeśli planujesz zwiedzanie Sofii, to koniecznie zapoznaj się z informacjami dostępnymi pod adresem: https://rankomat.pl/kraje/bulgaria/sofia.

5.    Helsinki, Finlandia

Stolica Finlandii to świetna propozycja na city break, czyli krótki, ale intensywny wypad. Zwiedzanie Helsinek warto zacząć od Placu Senackiego. Przy nim znajduje się wiele ważnych budynków, takich jak luterańska katedra wybudowana w neoklasycystycznym stylu. W jej kryptach znajduje się obecnie kawiarnia.

Najbardziej malowniczą ulicą Helsinek jest Esplanada. To właśnie przy niej mieści się jedna z najbardziej znanych, a także najstarszych restauracji w tym mieście, czyli Kappeli. Warto również zarezerwować czas na to, aby zobaczyć kościół na skale, czyli Temppeliaukio.

W Europie znajduje się wiele ciekawych miast, które koniecznie musisz wziąć pod uwagę, planując podróż. Jeśli zależy Ci na nieco mniej zatłoczonych kierunkach, to postaw na Helsinki, Sofię, Rygę, Rejkiawik lub Dublin. Są one rzadziej wybierane przez turystów, a zachwycają swoim niepowtarzalnym charakterem. Podróż do tych miast będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem.