Suplementy diety, które pomagają zwalczać niepokój – czy masz je w swojej apteczce?

Ciągła niepewność, strach i stres to uczucia, które pochłaniają naszą energię witalną. Osoby znerwicowane często nie potrafią w pełni cieszyć się życiem. Długotrwały niepokój może przekładać się na dolegliwości fizyczne, takie jak bóle głowy, skurcze mięśni, czy przyspieszoną akcję serca. Czy wiesz, że w niektórych przypadkach pomocna okaże się suplementacja witamin i minerałów?

Chcesz poradzić sobie z niepokojem? Sięgnij po magnez i witaminę D3!

Stres i uczucie rozdrażnienia to konsekwencja intensywnego trybu życia. Niestety, nie zawsze możemy zwolnić, dlatego w niektórych przypadkach warto zadbać o urozmaicenie diety o składniki, które mogą redukować niepokój. Większość Polaków boryka się z niedoborem witaminy D3. Czy wiesz, że niektórzy naukowcy łączą zbyt niski poziom tej substancji z uczuciem lęku? Odpowiednie dawki słonecznej witaminy mogą ukoić nasze nerwy i sprawić, że znów zaczniemy odczuwać spokój. Magnez jest potrzebny do prawidłowego wchłaniania witaminy D3, a do tego bierze udział w procesie regulacji neuroprzekaźników w mózgu. Jednym ze skutków ubocznych jego niedoboru mogą być zaburzenia lękowe, czy ataki paniki.

Melatonina – na zdrowy i spokojny sen

Długotrwały niepokój może negatywnie wpływać na nasz rytm dobowy. Osoby skarżące się na nadmierny stres często mają problemy z zasypaniem – w łóżku przewracają się z boku na bok, a rankiem wstają zmęczone  i sfrustrowane. Na szczęście istnieją naturalne sposoby na ukojenie skołatanych nerwów, co ułatwi całonocny odpoczynek. Kobiety i mężczyźni zmagający się z brakiem zdrowego snu, mogą sięgnąć po melatoninę. 

Ta substancja przywraca prawidłowy cykl snu, nie uzależnia i sprawia, że następnego dnia czujemy się wypoczęci oraz zrelaksowani. Głęboki sen jest niezwykle potrzebny osobom, które prowadzą intensywny i męczący tryb życia. Preparaty z melatoniną i inne suplementy diety łagodzące stres znajdziesz w sklepie Mybionic.pl.

W jaki sposób witaminy z grupy B wpływają na nasze zdrowie psychiczne?

Część witamin z grupy B może przyczyniać się do łagodzenia stresu oraz niwelować jego skutki uboczne. Substancje, które szczególnie pomagają osobom znerwicowanym, to:

  • Witamina B1 (tiamina) – wspomaga zdrowie układu nerwowego,
  • Witamina B2 (ryboflawina) – jest przydatna w leczeniu migreny, która może być wynikiem długotrwałego stresu,
  • Witamina B3 (niacyna) – wykazuje naturalne działanie uspokajające,
  • Witamina B6 (pirydoksyna) – redukuje pobudzenie nerwowe, zmniejszając uczucie niepokoju.

Preparaty zawierające witaminy z grupy B przyczyniają się do obniżenia poziomu stresu, a do tego wywierają pozytywny wpływ na cały organizm. Te dobroczynne substancje wspierają układ krwionośny, poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci oraz są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Kwasy omega-3 – sprawdzony sposób na walkę ze stresem

Na liście suplementów diety łagodzących przewlekły stres znajdziemy także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Zdrowa, złocista substancja jest niezbędna do prawidłowej pracy neuroprzekaźników, a jej niedobór bywa łączony z wahaniami nastroju, problemami z pamięcią oraz uczuciem lęku. Przyjmowanie preparatów zawierających wysokie dawki omega-3 może zredukować objawy niepokoju. Zdrowe tłuszcze są zalecane także osobom, które nie mają problemów emocjonalnych, ponieważ zawarte w nich substancje są kluczowe dla zdrowia serca i mózgu.