Trwa modernizacja Ogrodu Jordanowskiego

Ogród Jordanowski przechodzi od lat wyczekiwaną metamorfozę. Piękna pogoda sprzyja sprawnej realizacji zaplanowanych robót. Aktualnie wykonywane są alejki ze stylizowanej kostki układanej w tzw. „podwójną jodełkę”, w nawiązaniu do unikalnej iglastej stalowowolskiej flory.

Ogród Jordanowski w Stalowej Woli powstał w latach 50-tych XX wieku. Podobnie jak inne tego typu ogrody w Polsce był inicjatywą lekarza Henryka Jordana, lekarza i społecznika. Ogród miał służyć do wypoczynku oraz uprawiania sportu dla dzieci i młodzieży. Jego układ urbanistyczny oraz nasadzenia zieleni wzorowane były na założonym w Krakowie w 1889 roku pierwszym tego typu obiekcie w Europie. 

Niestety z czasem Ogród Jordanowski stracił swój pierwotny blask. Aby go uatrakcyjnić, miasto Stalowa Wola zdecydowało się na rewitalizację tego terenu. Koszt przebudowy wyniesie 7,62 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel  4,5 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych.

Ogród Jordanowski będzie podzielony na trzy główne strefy: wejściową z wielką sową i placami zabaw; relaksu po bokach: z ławeczkami, siłownią plenerową i górką saneczkową, tężnią solankową, która będzie otoczona zielenią odporną na sól; część reprezentacyjną Ogrodu z fontanną posadzkową i mnóstwem zieleni. Siłą tego projektu jest zieleń.

Według założeń projektu zostanie nasadzonych kilkadziesiąt dużych drzew, tysiące krzewów liściastych i iglastych, bylin, kwitnące róże, hortensje i wiele innych roślin, które upiększą Ogród Jordanowski.