12-latek na hulajnodze spowodował kolizję drogową

Kolizja z udziałem samochodu osobowego i hulajnogi elektrycznej zakończyła się mandatami dla matki 12-letniego użytkownika jednośladu. Chłopiec poruszał się bez kasku ochronnego, a z uwagi na wiek nie powinien w ogóle kierować jednośladem. Apelujemy do rodziców o zwrócenie uwagi na to jakimi pojazdami poruszają się ich dzieci, gdzie się nimi poruszają i czy w ogóle mogą to robić.

W piątek dyżurny jednostki otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym przy ul. Komisji Edukacji Narodowej z udziałem samochodu osobowego i hulajnogi elektrycznej.

Skierowani na miejsce policjanci ustalili, że kierujący Hyundaiem zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, aby przepuścić użytkownika hulajnogi elektrycznej. Gdy kierowca pojazdu ruszył i znajdował się już na środku przejścia, w prawą stronę przedniego zderzaka jego samochodu uderzył inny użytkownik hulajnogi elektrycznej.

Kierującym jednośladem okazał się 12-letni mieszkaniec Stalowej Woli. Chłopiec poruszał się bez wymaganego kasku ochronnego.

Na miejsce przyjechała matka nastolatka. Na szczęście nikt nie wymagał pomocy medycznej. Funkcjonariusze sporządzili dokumentację dotyczącą zdarzenia.

Sprawa trafiła do ogniwa do spraw wykroczeń. Po przeprowadzeniu czynności policjanci nałożyli na matkę 12-latka mandaty w łącznej wysokości 1050 złotych. Kobieta została ukarana za udostępnienie pojazdu osobie nieuprawnionej do kierowania oraz za brak kasku ochronnego u dziecka.

Ponadto do sądu rodzinnego zostanie przesłana informacja o czynach popełnionych przez 12-latka tj. spowodowaniu kolizji drogowej oraz kierowaniu hulajnogą elektryczną bez wymaganych uprawnień.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, hulajnogą elektryczną po drodze publicznej może kierować osoba, która ukończyła 13 lat i posiada kartę rowerową lub odpowiednie uprawnienia. Dodatkowo kierujący hulajnogą elektryczną, który nie ukończył 16 lat, ma obowiązek korzystania z kasku ochronnego.

Konsekwencje udostępnienia pojazdu osobie nieuprawnionej ponosi właściciel, posiadacz, użytkownik pojazdu. Za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości od 1000 zł do nawet 5000 zł.